niedziela, luty 25, 2024
środa, 04 styczeń 2023 10:04

Jak dbać o cerę trądzikową?

witamina C na trądzik witamina C na trądzik Zdjęcie dodane przez Andrea Piacquadio: https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/kobieta-ubrana-w-zolta-koszule-z-dlugimi-rekawami-zapinana-na-guziki-774095/

Cera trądzikowa jest jedną z najbardziej wymagających, jeśli chodzi o codzienną pielęgnację. Wymaga ona bowiem dogłębnego oczyszczenia.

Jednocześnie produkty stosowane do jej pielęgnacji powinny być na tyle delikatne, by jeszcze bardziej jej nie podrażniać. Czym dokładnie wyróżnia się cera trądzikowa i w jaki sposób o nią dbać? Jaką rolę w pielęgnacji cery trądzikowej odgrywa witamina C?

 

Cera trądzikowa i skłonna do wyprysków – czym się wyróżnia? Czy problem dotyczy wyłącznie nastolatków?

Cera trądzikowa najczęściej kojarzona jest z okresem dojrzewania u nastolatków. Warto jednak pamiętać, że niekiedy i osoby dorosłe mają z nią problem. Dzieje się tak, gdyż związana ona jest z zaburzeniem wydzielania sebum przez gruczoły łojowe. Ich wzmożona praca może powodować błyszczenie się skóry oraz zaburzenie naturalnej flory bakteryjnej, a to z kolei do blokowania porów skóry. Może to doprowadzić do powstawania różnego rodzaju zmian skórnych, wśród których wymienia się między innymi zaskórniki, krostki, a nawet torbiele ropne. Zła pielęgnacja skóry trądzikowej czy nieodpowiednie usuwanie zmian mogą prowadzić do przenoszenia się nadkażeń, a także do powstawania blizn.

Witamina C w pielęgnacji cery trądzikowej – jakie daje efekty?

Dużą pomocą może okazać się witamina C na trądzik. Właściwości tej witaminy często omawia się odnośnie do odporności organizmu. Warto jednak wiedzieć, że ma ona również zbawienny wpływ na skórę. Witamina C działa wielokierunkowo na skórę. Osoby borykające się z cerą trądzikową docenią przede wszystkim jej działanie przeciwzapalne, antyoksydacyjne i antyseptyczne. Wpływa ona także korzystnie na różnego rodzaju przebarwienia, w tym te mogące powstać po trądziku. Przy stosowaniu kosmetyków z witaminą C, dobrze jest zwrócić uwagę na jej stężenie w kosmetyku, a także na to, czy w innych produktach nie znajduje się ona, jej pochodne lub inne substancje o silnym działaniu. Okazuje się bowiem, że stężenie większe niż 10% w przypadku cery podrażnionej i wrażliwej, może zaognić ten problem. Wówczas dobrze jest wybrać produkty o mniejszym stężeniu lub zrezygnować z innych o mocnych składnikach aktywnych.

Jakie jeszcze składniki są pomocne w pielęgnacji cery trądzikowej?

Witamina C to nie jedyny składnik kosmetyków, który przyda się w pielęgnacji cery trądzikowej czy skłonnej do wyprysków. Zwróć uwagę także na takie substancje jak kwasy salicylowy czy migdałowy. Dobrze sprawdzają się także produkty zawierające glinki oraz aloes.