czwartek, 14 październik 2021 12:49

Miejsce serwetek jest nie tylko na stole

decoupage decoupage pixabay

A więc chcesz spróbować decoupage'u? Nie ma nic lepszego! Pomożemy Ci, proponując konkretną metodę krok po kroku. W tym artykule skoncentrujemy się na jednej szczególnej technice, której być może jeszcze nie znasz.

Kilka słów o tym, czym jest decoupage

Decoupage zyskuje rosnące rzesze entuzjastów. Ozdabianie przedmiotów i mebli to relaksująca czynność, która jest zarazem ujściem dla naszej kreatywności. Decoupage to wspaniały pomysł na hobby. Dzięki takiemu zajęciu, możemy na chwilę podnieść głowę znad ekranu telefonu i znaleźć się znów w materialnym świecie. Jeśli chcesz sprawić prezent najbliższej osobie, zastanów się nad startowymi pomocami do decoupage'u. Wśród podstawowych narzędzi znajdują się papiery do decoupage, kleje i lakiery, papiery ścierne, a także... serwetki do decoupage. Za ich pomocą można udekorować przedmiot w wyjątkowo interesujący sposób.

Jak wykorzystać serwetki do ozdabiania metodą decoupage

Bardzo ciekawą techniką, którą wykorzystuje decoupage, jest przyklejanie serwetek do przedmiotów, w celu ich ozdobienia. Można w ten sposób udekorować pudełka, segregatory, ramki... Wszystko, na czym znajdziemy kawałek wolnej powierzchni. Tę wolną powierzchnię musimy najpierw pomalować farbą akrylową. Najlepsze efekty uzyskamy malując na jasny kolor, a wzory na serwetce powinny być wyraźne i rzucające się w oczy. W przeciwnym razie (po zakończeniu prac) wzór może być słabo widoczny. Następnie dobrze jest wyszlifować powierzchnię papierem ściernym.

Potem możemy wyciąć z serwetki wzór, który zamierzamy przykleić. Wielka precyzja nie jest tu potrzebna, decoupage nie opiera się na doskonałości, tylko na swobodzie działania i organicznej naturalności. Wycięte fragmenty serwetki przyklejamy do powierzchni za pomocą kleju do decoupage. Pamiętajmy, że smarujemy serwetkę klejem z obydwu stron (tak, tak, również na wierzchu). Do nakładania kleju najlepiej używać szerokiego pędzla z syntetycznym włosiem. Pędzlem powinniśmy poruszać w kierunku od środka do zewnątrz, żeby serwetka się nie marszczyła. Po wysuszeniu można się zdecydować na pomalowanie całości lakierem akrylowym. Na koniec możemy pokusić się o wyszlifowanie papierem ściernym.

Za pierwszym razem zadanie może się wydawać przytłaczające. Nie martw się! Za drugim i trzecim razem będzie już o wiele łatwiej. Pamiętaj: nic nie będzie od razu doskonałe. Decoupage to w dużej mierze nauka na własnych błędach. Bądź cierpliwy, a wykonane przez Ciebie artefakty będą coraz piękniejsze.

© 2013-2020 by SN2.EU