czwartek, 14 październik 2021 17:58

Czy płatki śniadaniowe są na pewno zdrowe?

Zdrowe płatki dla dzieci Zdrowe płatki dla dzieci pixabay

Płatki śniadaniowe to najczęściej wybierany produkt, który ma nam dawać energię każdego ranka. Właśnie takie śniadanie serwujemy dzieciom, bo płatki są pyszne i chrupiące.

Sami równie chętnie się nimi zajadamy, głównie dlatego, że wystarczy zalać je mlekiem. Nie ma wątpliwości, że to śniadanie szybkie i smaczne, ale czy na pewno zdrowe? Co tak naprawdę kryje się w płatkach śniadaniowych?

Bogactwo witamin i minerałów

Rzeczywiście, płatki śniadaniowe dla całej rodziny mogą być pełne wartości odżywczych, ale tylko wtedy, gdy uwagę skupi się na ich jakości i składzie. Nie wszystkie płatki są zdrowe, niektóre wręcz niekorzystnie wpływają na funkcjonowanie ludzkiego organizmu.

Zdrowe płatki dla dzieci i dorosłych to te, które w swoim składzie zawierają tylko naturalne składniki pochodzenia ekologicznego. Mogą być mieszanką wielu zbóż, najlepiej z małych, lokalnych upraw, które są wolne od pestycydów. Na etykietach takich płatków zawsze znajduje się specjalne oznaczenie, które świadczy o jakościowym certyfikacie - tzw. certyfikat „euroliścia”.

Płatki śniadaniowe mogą być mieszanką wielu zbóż, stworzone z prosa, jęczmienia, coraz większą popularnością cieszą się płatki jaglane i te z amarantusa. Nie zawierają cukru, syropu glukozowego, sztucznych aromatów, barwników ani polepszaczy smaków. Są pełnowartościowym produktem spożywczym bez jakichkolwiek konserwantów. Dzięki temu z powodzeniem mogą spożywać je dzieci i dorośli, alergicy i weganie.

Jakie dokładnie wartości odżywcze mogą dostarczać płatki śniadaniowe najlepszej jakości? To przede wszystkim źródło błonnika, który ma pozytywny wpływ na pracę całego układu pokarmowego, trawienie i perystaltykę jelit. Błonnik daje też uczucie sytości i energię na długi czas. W płatkach śniadaniowych warto szukać również witamin z grupy B, C, E, nienasyconych kwasów omega-3, fosforu, magnezu, potasu, wapnia, fluoru, selenu. Dobre płatki to te nisko przetworzone ze świeżego przemiału.

Jakich płatków należy unikać?

Czy wiesz, że większość płatków śniadaniowych zawiera nawet do 35% cukru? Ich kaloryczność zbliżona jest do tej, jaką wykazuje czekoladowy batonik. Trudno uznać, że takie śniadanie jest pożywne i zdrowe.

Aby móc cieszyć się pełnowartościowym śniadaniem dla dzieci i dorosłych, należy sięgać po płatki wielozbożowe bez zawartości cukru, syropu glukozowego i sztucznych składników "E". Tak naprawdę, im mniej składników jest wymienionych na etykiecie takiego produktu, tym lepiej.

Warto pamiętać, że smak naturalnych, ekologicznych płatków zbożowych zawsze można poprawić bez dodatku cukru. Wystarczy dodać do nich owoce liofilizowane, które są nie tylko pyszne i słodkie, ale pełne witamin.

Płatki śniadaniowe bardzo często stanowią podstawę porannych posiłków. Dietetycy alarmują jednak, by zwracać szczególną uwagę na ich wybór. Okazuje się, że ponad 80% tych dostępnych na polskim rynku zawiera więcej cukru, niż rekomendowana dzienna dawka jego spożycia. 50% płatków ma w swoim składzie szkodliwe pestycydy. Dlatego tak ważne w procesie zakupowym jest zwrócenie uwagi na skład i oznaczenia producenta. Na szczęście udaje się wybrać w pełni zdrowe, smaczne i pożywne płatki śniadaniowe, które mogą być serwowane każdego dnia całej rodzinie.

© 2013-2020 by SN2.EU