poniedziałek, 06 wrzesień 2021 20:35

Jak pomóc dziecku w nauce?

segregatory i akcesoria segregatory i akcesoria zdjęcie główne autor: MNStudio

Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego, uczniowie w każdym wieku muszą zmierzyć się z licznymi obowiązkami.

Część z nich może jednak natrafić na pewne trudności w przyswajaniu nowej wiedzy, dlatego każdy rodzic powinien wiedzieć, jak pomóc dziecku w nauce. Bardzo często kluczem do sukcesu jest indywidualne podejście oraz wybór odpowiednich akcesoriów. A zatem: jak wspierać dziecko w nauce?

 

Wspomaganie rozwoju dzieci i młodzieży

Okres pandemii, a co za tym idzie konieczność nauki zdalnej, okazał się dla wielu uczniów źródłem stresu oraz trudności w opanowaniu obszernego materiału. Sytuacja ta pokazała, jak istotne jest wsparcie ze strony opiekunów oraz dobór odpowiednich pomocy dydaktycznych dla dzieci. Dotyczy to zarówno przedszkolaków i pierwszoklasistów, którzy zdobywają umiejętności czytania i pisania, jak i starszych uczniów, którzy nierzadko muszą wykazać się dobrą pamięcią.

Nie ma zatem jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jak pomóc dziecku z trudnościami w nauce. Zwłaszcza że każdy uczeń jest inny, a tym samym wymaga indywidualnego podejścia. Kluczem jest zrozumienie, cierpliwość i chęć motywowania ze strony rodziców, a także dostarczenie odpowiednich pomocy naukowych dla dziecka, które będą wspierać go m.in. w lepszym uporządkowaniu materiału lub stworzeniu efektywnych notatek.

Czasami wystarczy bowiem zestaw wielobarwnych markerów czy foliopisów do stworzenia mapy myśli, która okaże się przydatna w trakcie zapamiętywania nowych, trudnych definicji. Rozmaite segregatory i akcesoria to odpowiedź na pytanie, jak wspierać dziecko w nauce, organizując mu odpowiednie warunki do pracy w domu. Może ono tam gromadzić swoje dotychczasowe prace domowe oraz notatki z brudnopisu, które staną się pomocne w późniejszym czasie.

Jak pomóc dziecku w nauce w pierwszej klasie?

Szczególne wsparcie ze strony rodziców powinni otrzymać uczniowie, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę w szkole. Wielu dorosłych nie wie jednak, jak pomóc dziecku w nauce czytania i pisania. Kluczową kwestią jest systematyczny trening, który nie powinien jednak kojarzyć się z karą lub ciągnąć się godzinami, pomimo widocznego zmęczenia dziecka.

W przypadku nauki pisania dobrym ćwiczeniem jest przepisywanie tekstu z pewnymi trudnościami ortograficznymi, które pierwszoklasista może zaznaczyć flamastrem, a następnie omówić z dorosłym. W późniejszym etapie skuteczną formą jest pisanie z pamięci. Wystarczy w tym celu zaprezentować i po chwili zakryć poszczególne słowa bądź zdania, a następnie całość odsłonić, aby dziecko mogło poprawić ewentualne błędy. A jak pomóc dziecku w nauce czytania? Przede wszystkim należy wybrać lekturę, która go zainteresuje. Dodatkowo rodzic powinien czytać wspólnie z dzieckiem tekst na głos, a następnie podkreślić poszczególne sylaby ołówkiem.

Jak pomóc dziecku w nauce angielskiego?

Przyswajanie nowych języków wiąże się z koniecznością zapamiętania dużej liczby słówek, co może okazać się problematyczne dla niejednego ucznia. Wielu rodziców nie wie, jak pomóc dziecku w nauce angielskiego, a kluczem jest tworzenie odpowiednich skojarzeń i zaangażowanie wszystkich zmysłów. Popularną metodą są mnemotechniki, które polegają na zapamiętywaniu obcego słowa czy informacji poprzez zestawienie ich z określonym obrazem czy historyjką. Warto wówczas zadbać o podstawowe pomoce edukacyjne dla dzieci np. notesy czy artykuły piśmiennicze, aby mogły one zapisywać stworzone opowieści czy infografiki.

Inną formą pomocy dla dziecka w nauce mogą być rozmaite filmy, programy czy utwory muzyczne w obcym języku. W ten sposób uczeń będzie angażował więcej zmysłów, a tym samym lepiej zapamiętywał określone słowa czy wyrażenia. Dodatkowo sam może nagrywać wypowiadane kwestie, pracując nad prawidłową wymową i akcentem. Warto zatem wyposażyć dziecko w odpowiednie nośniki danych, aby mogło ono wracać do swoich dotychczasowych prac czy ćwiczeń fonetycznych. 

Przydatne pomoce dydaktyczne dla dzieci

Tak jak wcześniej wspomniano, nie ma uniwersalnej recepty na to, jak pomóc dziecku w nauce. Warto jednak mieć na uwadze, że mózg zapamiętuje i lepiej przyswaja wszystko to, co wzbudza ciekawość i ma bezpośredni związek z daną osobą. Dlatego rodzice nie muszą wcale kupować kosztownych pomocy naukowych dla dzieci, ale poświęcić nieco czasu na ich samodzielne stworzenie razem ze swoją pociechą. W tym celu wystarczy zainwestować w podstawowe artykuły piśmiennicze, plastyczne czy papiernicze, które pozwolą zamienić naukę w kreatywną zabawę. Okażą się one pomocne w trakcie wielu ćwiczeń i metod zapamiętywania, takich jak wspomniane wcześniej mnemotechniki czy mapy myśli.

Rodzice, którzy pragną wspierać swoje dzieci w rozwoju, powinny zajrzeć na https://maxibiuro.pl/. Znajdą tam bogaty asortyment artykułów szkolnych, które usprawnią codzienną naukę, a także pozwolą zorganizować przyswajany materiał. W ofercie nie zabrakło również kreatywnych zestawów, które wpłyną korzystnie na rozwój wyobraźni dziecka.

 

© 2013-2020 by SN2.EU