poniedziałek, 06 wrzesień 2021 18:17

Poznaj tajniki łatwego odchudzania! Zielona herbata i jej właściwości

Wiele osób podczas odchudzania decyduje się na katorżnicze diety i ćwiczenia. Jest jednak środek, który w naturalny i zdrowy sposób może przyśpieszyć proces utraty wagi, bez konieczności radykalnej zmiany trybu życia.

To właśnie zielona herbata, której właściwości pomagają w redukcji tkanki tłuszczowej, a także kilku innych aspektach, o których dowiecie się przechodząc do dalszej części artykułu.

 

Czy zielona herbata odchudza?

To pytanie codziennie pojawia się na forach internetowych i w wyszukiwarkach. A odpowiedź nie jest jednoznaczna. Naprzemiennie ze stwierdzeniem, że zielona herbata odchudza, pojawiają się inne mówiące o tym, iż napój ten sam w sobie jedynie wspomaga proces odchudzania, ale przy ściśle określonych zachodzących warunkach (takich jak: przestrzeganie diety redukującej, wprowadzenie ćwiczeń itd.). Jak zwykle w takich sytuacjach - prawda tkwi gdzieś pośrodku.

Regularnie pita zielona herbata ma właściwości odchudzające i redukuje wchłanianie się tłuszczów, a także obniża stężenie cholesterolu we krwi. Wszystko dzięki zawartym w niej katechinom, kofeinie oraz przeciwutleniaczom. Ich działanie usprawnia metabolizm, zwiększa aktywność enzymów biorących udział w trawieniu, a także pobudza organizm i dodaje mu energii.

Ile zielonej herbaty trzeba pić, by schudnąć?

czy każdy może pić zieloną herbatę

czy każdy może pić zieloną herbatę

Skuteczność działania zielonej herbaty tkwi nie tylko w ilości wypijanych dziennie filiżanek, ale także w regularności jej spożywania. Zakłada się, iż dla osiągnięcia jak najlepszych efektów - zielona herbata powinna być pita codziennie w ilości około 3-4 filiżanek. Limit ten wynika z zawartej w niej kofeinie (i dlatego też nie powinno się jej pić razem z kawą, a raczej jako jej zamiennik). Z uwagi na kofeinę, powinno unikać się picia zielonej herbaty na noc, gdyż może ona powodować problemy z zaśnięciem.

Bardzo ważna jest też jakość sporządzanego naparu. Najlepiej do jego przygotowania korzystać z liści herbaty, zaparzanej pod przykryciem wodą o temperaturze nie wyższej niż 80 stopni Celsjusza. Taki proces parzenia pozwala zachować nie tylko jak najlepszy smak napoju, ale przede wszystkim jego pozytywne dla organizmu właściwości.

Ile można schudnąć pijąc zieloną herbatę?

Kwestia zrzucania wagi w dużej mierze zależy od indywidualnych predyspozycji organizmu. Najlepszym rozwiązaniem dla osób chcących zrzucić wagę i jednocześnie zachować zdrowie jest regularne spożywanie posiłków bogatych w dużą ilość świeżych warzyw oraz unikanie słodyczy czy słonych przekąsek. W tym także pomoże zielona herbata. Właściwości w niej zawarte oraz lekko gorzkawy posmak zmniejsza chęć na podjadanie w ciągu dnia. A kofeina pomaga w koncentracji i pobudza, zwiększając chęć na aktywność fizyczną.

ile można schudnąć pijąc zieloną herbatę

ile można schudnąć pijąc zieloną herbatę

Idealnym rozwiązaniem w upalne dni jest również zastąpienie słodkich, pełnych cukru gazowanych napojów - zimną zieloną herbatą z lodem.

Wprowadzenie już samych tych zmian żywieniowych pozwala w miesiąc zgubić od 1 do 2 kg. A jeśli do picia zielonej herbaty dołączy się nawet umiarkowaną aktywność - np. półgodzinny spacer 4-5 razy w tygodniu - spadek wagi może wynieść nawet 3-4 kg miesięcznie.

Inne właściwości zielonej herbaty

Co ważne, pozytywnych właściwości zielonej herbaty jest znacznie więcej. Regularne picie zielonej herbaty zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia, a także znacząco obniża ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych. Ponadto, zawarte w zielonej herbacie związki polifenolowe blokują powstawanie wolnych rodników i hamują proces starzenia się skóry. Oznacza to, że zielona herbata ma nie tylko właściwości odchudzające, ale również lecznicze i odmładzające.

Czy każdy może pić zieloną herbatę?

ile zielonej herbaty trzeba pić żeby schudnąć

ile zielonej herbaty trzeba pić żeby schudnąć

Pomimo wielu prozdrowotnych właściwości zielonej herbaty, nie każdy może skorzystać z jej walorów, nawet jeśli lubi jej smak. Wśród przeciwwskazań do picia zielonej herbaty zalicza się:

  • nadciśnienie (zielona herbata obniża skuteczność leków na nadciśnienie),
  • ciąże (może utrudniać wchłanianie kwasy foliowego, ponadto zbyt duża dawka kofeiny nie jest wskazana w przypadku kobiet w ciąży),
  • występującą anemię (herbata zielona negatywnie wpływa na wchłanianie żelaza z pokarmów).

Ponadto, mimo wielu korzystnych właściwości, napar z zielonej herbaty nie powinien być podawany dzieciom, gdyż występuje w nim kofeina, która nie jest zalecana dla młodego organizmu dziecka.

Zielona herbata - właściwości odchudzające. Podsumowanie

Pozytywne właściwości zielonej herbaty w procesie odchudzania znane są nie od dziś. Jej picie zmniejsza uczucie głodu, pomaga dbać o zdrowie a jednocześnie przyśpiesza odchudzanie i wspomaga walkę o piękną sylwetkę.

zielona herbata podsumowanie

zielona herbata podsumowanie

Więcej o zielonej herbacie dowiecie się przechodząc do artykułu: Zielona herbata - właściwości i metody parzenia.

© 2013-2020 by SN2.EU