poniedziałek, 03 maj 2021 12:43

Usuwanie znamion i pieprzyków w Warszawie

dermatochirurgia. dermatochirurgia. pixabay

Z upływem czasu na skórze człowieka pojawiają się różne zmiany. Między innymi pojawiają się pieprzyki i inne znamiona. To, w jakim miejscu się ulokują oraz w jakiej ilości zależy od indywidualnych cech osobniczych. Większości z nich można bezpiecznie się pozbyć, przykładowo włókniaki, brodawki łojotokowe, czy też zmiany rubinowe usuwa się za pomocą lasera frakcyjnego, Plexera lub lasera ND Yag.

Znamiona barwnikowe

Pieprzyki są potoczną nazwą znamion barwnikowych. Powstają w momencie kiedy w skórze kumuluje się barwnik -melanina. Zazwyczaj nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, aczkolwiek zaleca się ich systematyczną obserwację w celu szybkiego rozpoznania potencjalnie rozwijającej się choroby nowotworowej. Jeżeli takie znamię zaczyna się zmieniać w wyglądzie, np. w wielkości, w barwie, zaczyna sączyć się krew, warto skonsultować z lekarzem usunięcie chirurgiczne.

Wszelkie zmiany skórne takie jak tłuszczaki, kaszaki, a także włókniaki umiejscowione są głęboko pod skórą. Zazwyczaj są problemem estetycznym, ponieważ z upływem czasu zaczynają uwypuklać skórę. W przypadku pojawienia się omawianych zmian w miejscach, w których narażone są na ciągłe otarcia i urazy, jak np. głowa, kark, mogą wywołać stany zapalne. Z tego powodu zaleca się ich usunięcie. Warto dodać, że szczególną zaletą zabiegów chirurgicznych jest możliwość oddania wycina do laboratorium w celu badań histopatologicznych.

Dlaczego usuwa się znamiona skórne?

 Pieprzyki zbudowane są poprzez namnażanie się komórek skóry zwanych melanocytami. Z niektórymi pieprzykami człowiek już się rodzi – są to tak zwane znamiona wrodzone, a część z nich pojawia się z biegiem czasu. Pieprzyki nabyte rozwijają się pod wpływem ekspozycji na promieniowanie słoneczne, zwane ultrafioletowym UVA i UVB. Większość zmian nie jest groźna o ile dana osoba prowadzi odpowiedzialny styl życia. Mimo to, należy uważać, aby dane znamię nie przerodziło się w złośliwego czerniaka. Może tak się stać pod wpływem:

 • Słońca,
 • Genetyka,
 • Korzystanie z solarium,
 • W wyniku otarć, zadrapań, skaleczeń i innych urazów.

Z tego powodu tak istotne jest kontrolowanie stanu swojej skóry, a także okresowe kontrole lekarskie poprzez badania typu dermatoskopii lub wideodermatoskpii. W momencie kiedy stwierdzi się zagrożenie dla zdrowia, dana osoba kierowana jest na zabieg wycięcia chirurgicznego. Uproszczając, usuwa się w ten sposób miejsce ze zmianą nowotworową z całym znamieniem, a także marginesem zdrowej tkanki skórnej. Ma to na celu nie dopuścić do dalszego namnażania się szkodliwych komórek i zapobieganie przerzutom.

Warto podkreślić, że niektóre zmiany skórne, mimo iż nie są groźne usuwa się dla poprawienia własnego komfortu życia, ze względów estetycznych. Zdarza się, że znamiona są powodem kompleksów, zwłaszcza kiedy dana zmiana skórna jest duża, umiejscowiona w widocznym miejscu.

Czy usuwanie pieprzyków na twarzy jest bezpieczne?

W momencie podjęcia decyzji o usunięciu pieprzyka z okolic twarzy w celach estetycznych, nie należy jedynie udać się do lekarza chirurgii z poleceniem wycięcia. Najpierw obowiązują konsultacje oraz przeprowadzenie badań w celu diagnozy zmiany skórnej poprzez dermatoskopię lub badanie wideodermatoskopowe. Za ich pomocą lekarz stwierdza, czy problematyczne znamię nadaje się do chirurgicznego usunięcia, czy też można zastosować mniej inwazyjne metody.

Usuwanie pieprzyków jest całkowicie bezpieczne, o ile wybór pada na profesjonalny gabinet, w którym zatrudnieni są doświadczeni i wykwalifikowani specjaliści w swoim fachu. Przed zabiegiem należy skonsultować się z dermatologiem lub chirurgiem. Należy unikać miejsc, gdzie usługi usuwania znamion przeprowadzane są przez kosmetologa lub kosmetyczkę. Takie osoby nie posiadają odpowiednich kwalifikacji i kompetencji do oceny charakterystyki znamienia, przez co nie jest w stanie rozpoznać zmian onkologicznych. Z tego powodu jedynymi zaufanymi osobami powinni być lekarze medycyny.

Czy po usunięciu pieprzyka z twarzy będę mieć bliznę?

W momencie poddania się zabiegowi chirurgicznego usunięcia zmiany skórnej w tym miejscu powstaje blizna. Zazwyczaj jest ona znacznie mniej widoczna, niż problematyczne znamię, jednak stopień jej dostrzegalności zależy głównie od wielkości usuwanej zmiany. Innym, równie ważnym czynnikiem w procesie gojenia się rany jest zachowanie Pacjenta oraz jego podejście – istotne jest przestrzeganie wszelkich zaleceń lekarskich oraz regularna zmiana opatrunku. Początkowo blizna będąca efektem przeprowadzonego zabiegu jest czerwona, jednak z biegiem czasu coraz bardziej blednie. Po usunięciu pieprzyka za pomocą zabiegu niechirurgicznego blizna jest mniej widoczna, niż np. przy zastosowaniu klasycznej metody chirurgicznej. Należy podkreślić, że podczas usuwaniu znamion należy kierować się w dużej mierze własnym zdrowiem. Jeżeli lekarz zaleca zabieg przy użyciu skalpela, należy mu zaufać. W ten sposób można pobrać wycinek zmiany skórnej i oddać go na badania histopatologiczne w celu potwierdzenia lub negacji występowania zmiany nowotworowej, np. czerniaka.

Mocne strony zabiegu

 • Terapia z najwyższą skutecznością,
 • Umożliwienie wykonania badania histopatologicznego pobranego wycinka,
 • Całkowite usunięcie całej zmiany skórnej,
 • Szybki czas wykonania zabiegu – około czterdziestu minut.

Chirurgicznie czy niechirurgicznie - od czego to zależy?

Wybór metody leczenia leży zawsze w kwestii lekarza prowadzącego, który kieruje się charakterem znamienia. Zabieg chirurgiczny wykorzystywany jest w momencie rozpoznania lub podejrzenia zmiany onkologicznej. Jest to związane z zaleceniem wykonania badania histopatologicznego, które nie jest możliwe do przeprowadzenia po metodzie laserowej. Rozpoznanie czerniaka jest kluczowe dla podjęcia dalszych kroków przez Pacjenta.

Z kolei metody niechirurgiczne stosowane są w przypadku kiedy określone znamię ma charakter łagodny i nie zagraża bezpośrednio zdrowiu. Najczęściej dzieje się tak w przypadku zmian nieestetycznych. Metody typu laser można stosować w każdym wieku i są one zupełnie nieinwazyjne, to znaczy, że podczas zabiegu nie są przerywane powłoki skóry.

Przeciwskazania do zabiegu usuwania znamion skórnych

Jak przed każdym zabiegiem, istotna jest konsultacja z lekarzem, która zakwalifikuje Pacjenta do zabiegu. Najczęściej lekarz nie wyraża zgody na zabieg w momencie stwierdzenia poniższych przeciwwskazań:

 • Zaburzenia gospodarki węglowodanowej, np. cukrzyca,
 • Występowanie zakrzepów żylnych zatorowości płucnej,
 • Choroby serca,
 • Przyjmowanie leków hamujących krzepliwość krwi,
 • Choroby naczyń,
 • Choroby zakaźne, np. WZW (wirusowe zapalenie wątroby), HIV, AIDS,
 • Inne choroby wątroby,
 • Choroby neurologiczne, w tym układu nerwowego,
 • Choroby tarczycy,
 • Nosicielstwo bakteryjne,
 • Wzmożone krwawienie podczas wcześniejszych operacji oraz skaleczeń,
 • Posiadanie skłonności do ropienia ran, trudnego gojenia, powstawania ropni, przetok, zgrubień blizny po gojeniu,

Aby dowiedzieć się więcej, umówić konsultację – skontaktuj się z nami: https://dermatochirurgia.com.pl/.

© 2013-2020 by SN2.EU