poniedziałek, 12 marzec 2012 19:24

Rocznica trzęsienia ziemi w Japonii - raport PAH

Zbliża się pierwsza rocznica tragicznego trzęsienia ziemi w Japonii. 11 marca 2011 roku o godzinie 14.46 czasu lokalnego kraj nawiedziło trzęsienie ziemi o sile 9 stopni w skali Richtera, które wywołało potężną falę tsunami. W geście solidarności z narodem japońskim PAH przeprowadziła zbiórkę pieniędzy i dzięki hojności Polaków przekazała 1 200 000 zł na odbudowę zniszczeń.

W ubiegłym roku PAH przeznaczyła 1200 000 zł na dofinansowanie odbudowy kompleksu przedszkolnego w mieście mieście Kesennuma w Prefekturze Miyagi (północno - wschodnia Japonia). Przedszkole Ashinome Hoshiya zniknęło z powierzchni ziemi na skutek uderzenia fali tsunami, a Przedszkole Ashinome zostało częściowo zniszczone wskutek trzęsienia ziemi. Wszystkie dzieci i  pracownicy przedszkoli Ashinome i Ashinome Hoshiya zostali uprzednio ewakuowani do domu opieki dla osób starszych znajdującego się na szczycie wzgórza. Z kompleksu przedszkolnego korzystało ponad 300 dzieci.

Na początku 2012 została zakończona odbudowa Przedszkola Ashinome Hoshiya, z którego korzysta 171 dzieci. Ze środków przekazanych przez PAH została odbudowana sala gimnastyczna budynku zniszczonego przez kilkunastometrowe fale tsunami. Aktualnie trwają prace nad odbudową drugiego przedszkola, którego otwarcie planowane jest na wrzesień 2012r.

Odbudowa przedszkola to nasz wspólny gest pomocy mieszkańcom Japonii. Zebrane środki pochodzą od darczyńców indywidualnych oraz instytucjonalnych, w tym ze sprzedaży płyty „Solidarni z Japonią. Fryderyk Chopin”. PAH serdecznie dziękuje wszystkim, którzy wsparli pomoc dla Japonii. – powiedziała Janina Ochojska.

Odbudowa północnej Japonii jest jednym z największych przedsięwzięć w najnowszej historii tego kraju. Dzięki ciężkiej pracy i determinacji Japończyków, a także pomocy wspólnoty międzynarodowej widoczna jest znacząca poprawa sytuacji. Coraz mniej jest miejsc, gdzie gruz pozostaje nieuprzątnięty, drogi nieprzejezdne i nie funkcjonuje transport publiczny. W całej Japonii organizowane są imprezy charytatywne, takie jak koncerty czy inne wydarzenia kulturalne i sportowe. Solidarność jaką wykazały inne narody jest także ogromnym wsparciem psychicznym dla Japończyków.

Wyświetlony 1721 razy
© 2013-2019 by SN2.EU