poniedziałek, 10 grudzień 2012 16:50

Świąteczny Stół Pajacyka - prosty przepis, by nakarmić dzieci

Polska Akcja Humanitarna serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w jedenastej, edycji Świątecznego Stołu Pajacyka, która w tym roku odbędzie się w piątek 14 grudnia w całej Polsce. Jest to jednodniowa akcja, podczas której właściciele restauracji, pubów i kawiarni przekazują 10 proc. obrotu na rzecz dożywiania dzieci w Polsce i na świecie.

Dzięki temu przedsięwzięciu przez ostatnie jedenaście lat Polska Akcja Humanitarna zapewniła dzieciom ponad 128 tysięcy posiłków.

Każdy, kto zdecyduje się wesprzeć akcję, może udać się 14 grudnia do restauracji, pubu czy kawiarni oznaczonych charakterystycznym plakatem Świątecznego Stołu. Wystarczy zamówić kawę, czy też zjeść obiad z rodziną i w ten sposób wspomóc dożywianie dzieci w Polsce i na świecie. Pełna lista lokali dostępna będzie na stronie www.pajacyk.pl.

Polska Akcja Humanitarna od 1998 roku prowadzi program dożywiania dzieci „Pajacyk”. Potrzeby nadal są ogromne. Szacuje się, że 153 miliony dzieci na świecie cierpią z powodu głodu. W Polsce w 2010 r. ok. 12 proc. dzieci do lat 18 żyło w rodzinach, w których poziom wydatków był niższy od ustawowej granicy ubóstwa. Konsekwencją tego stanu było niedożywienie, będące przyczyną wielu deficytów w rozwoju dziecka objawiających się na trzech płaszczyznach: fizycznej, psychicznej i społecznej. Dzieci, których dieta jest uboga w witaminy i mikroelementy niezbędne do prawidłowego rozwoju mają obniżoną odporność, cierpią na niedowagę, przeważnie są mniejsze od rówieśników. Niedożywione dzieci z ubogich rodzin na ogół charakteryzuje brak wiary we własne możliwości i niska samoocena, nierzadko towarzyszą im również poczucie osamotnienia i bezsilności.

Niedożywionym dzieciom pomóc można nie tylko 14 grudnia, lecz przez cały rok. Wystarczy dokonać wpłaty na konto Polskiej Akcji Humanitarnej z dopiskiem „Pajacyk”: BPH S.A. 91 1060 0076 0000 3310 0015 4960.

© 2013-2020 by SN2.EU