wtorek, maj 28, 2024
sobota, 09 marzec 2024 11:14

Jaki zamek do drzwi wejściowych wybrać, aby zapewniał wysoki poziom bezpieczeństwa domu?

Wymiana zamka w drzwiach Wymiana zamka w drzwiach

Wybór odpowiedniego zamka do drzwi wejściowych stanowi bardzo istotny element zapewnienia wysokiego poziomu bezpieczeństwa domu. Na rynku dostępnych jest jednak wiele różnych rodzajów mechanizmów zamkowych, dlatego chcąc podjąć wybór warto zrobić dokładne rozeznanie w tym temacie. Z naszego artykułu dowiesz się, jakie są rodzaje zamków do drzwi i na jakie aspekty warto zwrócić uwagę podczas zakupu urządzenia.

 

Rodzaje zamków w drzwiach

Wymiana zamka w drzwiach jest skutecznym sposobem na podniesienie poziomu bezpieczeństwa w domu. Na montaż nowego urządzenia warto zdecydować się z wielu przyczyn, takich jak chociażby przeprowadzka do nowego lokum, posiadanie przestarzałego urządzenia zabezpieczającego drzwi, zgubienie kluczy czy po prostu chęć poprawy komfortu i zapewnienia spokoju sobie i najbliższym. Na rynku dostępna jest cała paleta różnych urządzeń w tym:

  • Zamki nawierzchniowe – montowane na powierzchni drzwi, zazwyczaj stanowią dodatkowe zabezpieczenie.
  • Zamki wpuszczane – instalowane wewnątrz drzwi. Są znacznie trudniejsze do sforsowania niż zamki nawierzchniowe.
  • Zamki wielopunktowe – ryglują drwi wejściowe w kilku miejscach jednocześnie. Stanowią odmianę zamków wpuszczanych.
  • Zamki elektroniczne – rozwiązania wykorzystujące najnowsze technologie. Umożliwiają one zdalne zarządzanie dostępem do domu, monitorowanie, kto i kiedy otwiera drzwi oraz zapewniają dostęp do historii otwierania zamka. Można je otwierać różnymi metodami np. kodem, kartą, smartfonem.

Jak wybrać odpowiedni zamek do drzwi?

Wybór rodzaju zamka to jednak nie wszystko. Należy również zwrócić uwagę na jego inne cechy. Przede wszystkim zamek powinien posiadać odpowiednie atesty przyznawane przez niezależne instytucje, które świadczą o jego jakości i stanowią gwarancję bezpieczeństwa. Równie ważna jest klasa odporności zamka na włamanie. Im lepszej klasy zamek, tym trudniej będzie go sforsować złodziejom, a tym samym większa szansa na ich nieudaną próbę dostania się do naszego domu. Zamki powinny być również wykonane z solidnych materiałów, dzięki czemu będą odporne na uszkodzenia oraz korozję. Znaczenie ma także ich odpowiednie dopasowanie do danych drzwi, zarówno pod względem wymiaru, jak i estetyki. Na pomoc w wyborze zamka można liczyć decydując się na współpracę z dobrymi specjalistami, których znaleźć można w firmie ślusarskiej Pogotowie zamkowe - http://www.pogotowie-zamkowe-sosnowiec.pl/.

Prawidłowy montaż zamka

Należy zdawać sobie również sprawę, że nawet najlepszy zamek nie spełni swojej roli, jeśli nie zostanie prawidłowo zainstalowany. Z tego powodu warto skorzystać z usług profesjonalnego ślusarza, który zajmie się wykonaniem usługi w profesjonalny sposób.