wtorek, maj 28, 2024
czwartek, 05 sierpień 2021 17:28

Sucha karma dla psów - jak wybrać?

sucha karma dla psów sucha karma dla psów Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Dbając o swojego pupila, staramy się wybierać jak najlepszą karmę dla psów, bogatą w składniki odżywcze. Wysokiej jakości karma ma ogromny wpływ na kondycję zdrowotną czworonoga, ponieważ dba o jego układ pokarmowy, prawidłowe odżywienie, wpływa na wygląd sierści oraz zapach, który wydobywa się z pyska.

W przypadku psów cierpiących na różnego rodzaju schorzenia w tym alergie skórne i pokarmowe warto sięgnąć po karmy specjalistyczne dla psów wrażliwych bogatych w niezbędne składniki odżywcze.

Najlepsza sucha karma dla psów

Karma sucha dla psa stanowi podstawowy składnik diety czworonoga. W swoim składzie zawiera wszelkie niezbędne elementy odżywcze oraz witaminy pozwalające zadbać o prawidłowe funkcjonowanie organizmu, a dzięki zawartym składnikom daje uczucie sytości na długi czas. Najlepsza karma, jaką możemy wybrać, to ta, która będzie dobrana do indywidualnych potrzeb twojego zwierzaka oraz preferencji smakowych. Karma może być również dobrana do wieku psa i rasy, która warunkuje podstawowe potrzeby.

Karmy suche dla różnych ras

Każda psia rasa posiada odrębną charakterystykę, która określa potrzeby fizyczne, społeczne oraz żywieniowe. W przypadku ras dużych takich jak Dog Niemiecki czy Golden Retriever warto zakupić karmę suchą bogatą w węglowodany, kwasy Omega 3 oraz kwasy DHA. Zawierają one niezbędne składniki potrzebne psom o wysokiej masie ciała do prawidłowej ochrony kości oraz stawów. 

Mniejsze psy jak Yorkshire Terrier potrzebują nieco innych składników odżywczych ze względu przede wszystkim na swoją wielkość, nie będzie im potrzebne aż tak duże zapotrzebowanie kaloryczne. Sucha karma dla psów o niskiej masie ciała powinna być odpowiednia dla małych szczęk, dlatego warto zdecydować się na karmę o drobnych kawałkach. 

Karma sucha, a wiek psa

Podczas doboru odpowiednich komponentów diety czworonoga warto zwrócić uwagę nie tylko na wielkość i charakterystykę rasy, ale także na wiek twojego pupila. Podczas gdy szczenię niczym dziecko rozwija swoje upodobania i uczy się otaczającego go świata, dobór karmy powinien bazować na składnikach, które zaspokoją zapotrzebowanie energetyczne rosnących szczeniaków. Wybór należy oprzeć na niewielkich kawałki, aby zwierzę bez problemu mogło pogryźć karmę dopiero rozwijającymi się zębami. Białka, jakimi wzbogacony jest pokarm, powinny być łatwostrawne, wspomagając prawidłowe funkcjonowanie jelit. 

Suchą karmę dla psów dorosłych często dobiera się zgodnie z preferencjami czworonoga. Bogata oferta różnego rodzaju mięs i ryb zawartych w pożywieniu zaspokoi potrzeby najbardziej wybrednych pupili. Karma sucha adult wzbogacona jest o składniki wspomagające usuwanie osadów nazębnych podczas spożywania posiłku. Dla psów aktywnych należy wybrać karmę o nieco zwiększonym zapotrzebowaniu kalorycznym, natomiast dla amatorów domowych kanap trzeba zadbać o prawidłowy bilans, który nie przyczyni się do zwiększenia masy ciała zwierzaka. 

Skład karmy dla psich seniorów wzbogacony jest o substancje odżywcze mające na calu zadbanie o wrażliwy przewód pokarmowy, zapobiegające odwapnieniu kości oraz wspomagające pracę stawów. Dla psów, które zamigają się z różnego rodzaju chorobami związanymi z dojrzanym wiekiem, można znaleźć na rynku pożywienie dopasowane do jego zdrowia i potrzeb organizmu. 

Dobór właściwej karmy suchej dla zwierząt ma kluczową funkcję w prawidłowym odżywieniu i funkcjonowaniu zwierzęcego organizmu, dlatego tak ważny jest jej prawidłowy dobór.