wtorek, maj 28, 2024
środa, 30 czerwiec 2021 23:03

Jak zbilansować dietę i być aktywnym, gdy sporo się pracuje? Tylko sprawdzone rady!

obiady z dowozem Kielce obiady z dowozem Kielce pixabay

Spędzanie wielu godzin przed biurkiem na pracy powoduje, że nie mamy czasu na gotowanie, a na aktywność niewielką ochotę.

Jednak warto nieco zmienić swoje nawyki, aby uniknąć przykrych dolegliwości zdrowotnych, a także nadwagi. Warto zatem wiedzieć, jak zbilansować dietę i być aktywnym, gdy sporo się pracuje. Poznajcie nasze rady!

 

Nie musisz jeść 5 posiłków w ciągu dnia – wystarczą trzy

Warto zacząć od tego, że nie jest konieczne jedzenie 5 posiłków dziennie, jeśli nie ma się na to czasu. W zupełności wystarczą 3, ale powinny być zjadane o odpowiednich porach, z właściwymi przerwami. Optymalnie, gdy je się posiłek co 3-4 godziny. Trzeba pamiętać, że niektóre produkty żywnościowe organizm trawi nawet przez kilka dni. Warto w tym miejscu wspomnieć o mięsie, do którego trawienia niezbędny jest magnez, a tego często brakuje w diecie osób zapracowanych i narażonych na stres. Warto więc sięgnąć po wody magnezowe, by szybko uzupełnić niedobory w diecie. Sprawdzą się też orzechy, gorzka czekolada i kasza gryczana.

Zamiast fast foodów postaw na drobne, zdrowe przekąski, które możesz przygryzać podczas pracy

Wiele osób idzie na łatwiznę i zamiast po zbilansowane posiłki sięga po fast foody. Oczywiście łatwo jest włożyć posiłek do mikrofalówki i zjeść w pośpiechu, ale w ten sposób nie dostarczamy właściwie żadnych cennych składników odżywczych, a na pewno dostarczamy ich bardzo niewiele. Zamiast fast foodów, lepiej sięgać po zdrowe przekąski. Sprawdzą się choćby wspomniane orzechy, byle nie solone, bo sól także zabija magnez, a ten korzystnie wpływa także na nasz umysł. Można również wybrać surową marchewkę do przygryzania albo porcję owoców, pod warunkiem, że w pobliżu nie ma dokumentów, w końcu chce się uniknąć ich ubrudzenia.

Zamiast gotowania wybierz obiady z dowozem 

Nasza kolejna rada także dotyczy diety, wszak wcale nie trzeba gotować posiłków, aby zdrowo się odżywiać. Doskonałym wyborem dla zapracowanych są obiady z dowozem. Kielce to miasto, gdzie wiele osób pracujących zdalnie i w biurach skorzystało już z tej oferty. Co ważne posiłki są odpowiednio zbilansowane i można wybrać także wartość energetyczną, a także konkretną dietę, jeśli ma się alergię pokarmową albo jest się na diecie wege. Posiłki mogą być pyszne, zdrowe i dowożone pod same drzwi zakładu pracy czy domu, w którym się pracuje. Czy można chcieć więcej?

Ustal harmonogram pracy w taki sposób, by zapewnić sobie godzinę przerwy w ciągu dnia

Praca jest ważna dla naszego rozwoju zawodowego i osobistego, jednak nigdy nie będzie efektywna, gdy będziemy wykonywać ją jednym ciągiem przez 8 godzin. Każdemu potrzebna jest chwila przerwy i powinna ona trwać przynajmniej pół godziny, a najlepiej godzinę. W tym czasie można zjeść posiłek, zdrzemnąć się czy zregenerować w jakiś inny sposób. Pracownik, który dobrze wykorzystuje przerwę w pracy jest bardziej produktywny, dlatego wielu pracodawców decyduje się na takie rozwiązanie. Oczywiście dzieje się to kosztem nieco dłuższego dnia pracy, ale dzięki przerwie po zakończonych obowiązkach jest się mniej zmęczonym. W czasie przerwy można też wyjść na spacer czy nawet pobiegać.

Postaw na poranny jogging, który doda Ci energii na cały dzień

Jogging czy inna aktywność fizyczna polecana jest na początek dnia. W ten sposób można naładować swoje „bateryjki” dodać sobie energii na cały dzień. Wysiłek powoduje produkcję endorfin i pozytywnie, a także bojowo nastraja nas do wyzwań, które czekają na nas w ciągu dnia. Można także wybrać inną aktywność – jazdę na rowerze, pływanie czy nawet nordic walking albo rolki. Ważne by aktywność sprawiała nam przyjemność.

Zamień od czasu do czasu samochód na rower i doceń ekologiczny styl życia

Aktywność o poranku można zamienić także na tę w drodze do pracy. Wystarczy zamienić samochód na rower. Oczywiście nie musi to być każdego dnia, na początek wystarczy raz w tygodniu. Na pewno szybko docenisz ekologiczny styl życia i chętnie zamienisz środek lokomocji do pracy na dłużej. Oczywiście warto tu postawić na odpowiedni model jednośladu z ochroną łańcucha. Dzięki temu uniknie się ubrudzenia, czy wkręcenia sznurówek w łańcuch.

Gdy sporo się pracuje trzeba odpowiednio i efektywnie wykorzystywać każdą wolną chwilę. Wiedz, że Twój organizm Ci za to podziękuje. Będziesz lepiej się czuć zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym.