sobota, maj 18, 2024
piątek, 02 lipiec 2021 17:17

Jak wybrać rower trekkingowy – przewodnik kupującego

Rower trekkingowy to taki, który przeznaczony jest do krótszych i dłuższych wypraw rowerowych po mniej lub bardziej utwardzonych drogach, a nawet szlakach.

To, co wyróżnia rowery trekkingowe to ich wysoka wytrzymałość, ponieważ muszą być one zdolne do utrzymania, oprócz ciężaru rowerzysty, także ciężaru sprzętu. Zatem kupując rower trekkingowy, co powinniśmy wziąć pod uwagę?

Rower trekkingowy to taki, który przeznaczony jest do krótszych i dłuższych wypraw rowerowych po mniej lub bardziej utwardzonych drogach, a nawet szlakach. Wyprawy na rowerach po terenie różnego typu to obecnie bardzo popularna dyscyplina: pozwala wybrać się samemu lub z kilkoma osobami na jednodniową, tygodniową lub kilkumiesięczną wycieczkę rowerową, podczas której nie będą nam straszne nawet górskie szlaki.

To, co wyróżnia rowery trekkingowe to ich wysoka wytrzymałość, ponieważ muszą być one zdolne do utrzymania, oprócz ciężaru rowerzysty, także ciężaru sprzętu.

Rowery trekkingowe, czyli jakie?

Rowery trekkingowe są zazwyczaj wyposażone w koszyki na bidon, torby, światła. W specjalistycznych sklepach rowerowych jest dostępnych co najmniej kilka modeli rowerów trekkingowych i każdy z nich ma swoje cechy, które je wyróżniają, jednak wszystkie mają:

 • mocną ramę (stalową lub częściej aluminiową), której zadaniem jest amortyzować nierówności drogi i utrzymywać ciężar akcesoriów,
 • szerokie, kołowe opony dla lepszej przyczepności i bezpieczeństwa,
 • wygodne siodełko, ponieważ rowerzysta będzie spędzał wiele godzin w pozycji siedzącej,
 • bagażnik na sakwy z tyłu, a czasem drugi dodatkowy bagażnik z przodu
 • dobre światła,
 • koła liczące od 32 do 40 szprych,
 • rower trekkingowy jest w pełni wyposażony w światła, błotniki i bagażniki.

Ważne: Możesz wybrać potrójną korbę i kasetę 9 do 10 biegów w zależności od rodzaju przeszkód, które zamierzasz pokonać: wydaje się to niewiarygodne, ale pokonanie wzniesienia z rowerem ważącym ponad dwadzieścia kilogramów z sakwami nie będzie tak trudne jak pokonanie wzniesienia z rowerem szosowym ważącym dziesięć kilogramów!

Rodzaje rowerów trekkingowych

Zazwyczaj producenci oferują trzy rodzaje rowerów trekkingowych, których ceny różnią się w zależności od kategorii:

 • podstawowe modele o wadze 15 kg do trekkingu i użytku miejskiego,
 • lżejsze modele, które ważą mniej niż 13 kilogramów,
 • bardziej zaawansowane, solidne, wydajne i lekkie modele, które zawierają całe wyposażenie na wędrówki.

Coraz częściej spotykamy się, z tym że wspomaganie elektryczne jest montowane w rowerach szosowych i MTB. Takie trendy można spotkać również w trekkingu i obecnie można kupić dobry rower trekkingowy ze wspomaganiem elektrycznym.

Kupując rower trekkingowy, powinniśmy wziąć pod uwagę takie elementy jak:

 • rama i widelec: rama i widelec mają bezpośredni wpływ na pozycję rowerzysty na rowerze, a także na prowadzenie i komfort jazdy. Rowery trekkingowe często posiadają amortyzowane widelce;
 • układ napędowy/prędkości obrotowe: większość rowerów jest wyposażona w przerzutkę i szeroki zakres przełożeń (do 30). W przeciwieństwie do nowej generacji rowerów szosowych i górskich liczba biegów jest wyraźnym wskaźnikiem różnorodności terenu, z którym ten typ roweru może sobie wygodnie poradzić;
 • hamulce: rowery trekkingowe są zazwyczaj wyposażone w hamulce obręczowe (v-brake) lub tarczowe. Te ostatnie są najmocniejszą i niezawodną alternatywą: na ich siłę hamowania nie ma wpływu deszcz ani błoto;
 • koła i opony: większość rowerów trekkingowych ma koła 28 cala i opony o szerokości od 35 do 50 mm. Rowery trekkingowe mają szersze obręcze i opony niż rowery miejskie i szosowe, aby zapewnić większy komfort i stabilność. Podobnie jak ramy, twardsze i bardziej stabilne koła zapewniają większe bezpieczeństwo i lepsze prowadzenie na nieutwardzonych drogach. Opony o bardziej przyczepnym wzorze bieżnika są idealne do jazdy po nierównym terenie i drogach szutrowych.

Rowery do zadań specjalnych

Rowery trekkingowe są idealne dla wszystkich tych, którzy szukają wytrzymałego i wszechstronnego roweru, nadającego się zarówno do przygód, jak i do codziennego użytku. Rowery te łączą w sobie elementy roweru górskiego, szosowego i miejskiego. Wygodna pozycja i stabilna jazda są niezbędne podczas długich, pełnych przygód przejażdżek. Rama jest podobna do ramy roweru szosowego, z napędem i hamulcami roweru górskiego. Pozostałe elementy, takie jak siodełko i kierownica, zapewniają komfort charakterystyczny dla roweru miejskiego. Jego komponenty wymagają bardzo niewielkiej konserwacji.