czwartek, 10 czerwiec 2021 13:01

Dlaczego warto wybrać żarówki energooszczędne?

żarówki LED 12V żarówki LED 12V Źródło: pexels.com Licencja: https://www.pexels.com/photo-license/

Oświetlenie jest zdecydowaną podstawą każdego domu i mieszkania. Warto podkreślić, że rodzaj oświetlenia w dużej mierze definiuje też atmosferę w danych pomieszczeniach. Dziś żarówki energooszczędne stają się standardem. Dlaczego zatem warto używać żarówek energooszczędnych?

Żarówki energooszczędne, czyli ekonomiczne i ekologiczne oświetlenie domu

 Wybór rodzajów oświetlenia jest dziś naprawę imponujący. Warto podkreślić jednak iż sercem każdego oświetlenia jest nic innego, jak żarówka – to ona daje światło i pozwala lampom, żyrandolom czy kinkietom rozpraszać jej światło. Od kilku dobrych lat prawdziwą furorę robią energooszczędne żarówki LED, ze względu na masę swoich zalet. Żarówki LED charakteryzują się różną temperaturą barwową – oznacza to, że można kupić zarówno żarówkę świecącą jasnym białym światłem, jak i taką, której barwa zbliżona jest do wschodu słońca lub płomienia świecy. Skala żarówek ledowych wyrażana jest w stopniach Kelvina, gdzie 22000K oznaczają ciepłe żółte światło, zaś po przeciwnej stronie jest 42000K, czyli białe, jasne światło.

Jakie są główne zalety żarówek led?

 Żarówka energooszczędna LED jest doskonałym połączeniem wysokiej wydajności, z małym poborem mocy. W porównaniu do zwykłych, tradycyjnych żarówek potrzebują tylko 9W, a nie 90W aby skutecznie rozświetlać całe pomieszczenie. Koleją zaletą żarówki LED jest czas jej żywotność, ponieważ taka żarówka jest w stanie świecić długo, bez żadnej awarii. Żarówki LED wykorzystywane są dziś w każdym rodzaju oświetlenia – świetnie sprawdzają się w żyrandolach, lampach punktowych czy kinkietach.

Warto podkreślić także, iż żarówki energooszczędne zdecydowanie wyróżniają się pod względem pozytywnego wpływu na przyrodę – mniejszy pobór mocy, to mniejsze zużycie paliw kopalnych przez elektrownie węglowe. Jest to także niezaprzeczalna korzyść ekonomiczna, ponieważ rachunki za prąd nie są tak wysokie, jak w przypadku oświetlenia korzystającego z tradycyjnych, często nawet 100W żarówek. Doskonałym przykładem żarówek energooszczędnych jest żarówka LED E14, a także żarówki LED 12V.

Czym kierować się podczas wyboru żarówki energooszczędnej?

 Podczas wyboru żarówki led należy kierować się przede wszystkim mocą i temperaturą barwową. Te dwa parametry są zdecydowanie kluczowe, ponieważ pozwalają dokładnie dobrać rodzaj żarówek led do oświetlenia domu.

Jeżeli pomieszczenie ma być przytulne i nastrojowe, to najlepiej wybrać żarówki o temperaturze barwy zaczynającej się od 22000K, ponieważ ich światło jest ciepłe i żółte. W kuchni, przy biurku i w pracowni warto wybrać żarówki LED charakteryzujące się jasnym i białym światłem w temperaturze barwowej ok. 40000K.

© 2013-2020 by SN2.EU