czwartek, kwiecień 18, 2024
środa, 27 marzec 2024 13:14

Czy warto korzystać z faktoringu?

faktoring online faktoring online pixabay

Każda poważna firma chce się dynamicznie rozwijać, generować coraz lepszą płynność finansową oraz mądrze reinwestować zgromadzone środki. Równie ważne z punktu widzenia przedsiębiorący jest zabezpieczenie się przed ryzykiem związanym z niewypłacalnością kontrahentów. Termin płatności wystawionych faktur powinien być wiążący, jednak w praktyce różnie bywa.

W takiej sytuacji świetnym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług faktoringu. Faktoring online, za sprawą cesji wierzytelności, finansuje faktury z odroczonym terminem płatności. Dzięki temu kontrahent spłaca fakturę nie naszej firmie, lecz firmie faktoringowej. Jakie inne zalety niesie za sobą korzystanie z takich usług?

Klasyczny faktoring online, czyli szybkość, łatwość i bezpieczeństwo działań

Każda rzetelna firma dba zarówno w swoich pracowników, klientów, a także o własną płatność finansową. Życie jest przewrotne i wiele niespodzianek biznesowych może pojawić się na naszej drodze. Wiele z nich wiąże się z bezpośrednio z finansami. Na szczęście na rynku coraz bardziej popularny staje się faktoring online na stronie efaktor.com.pl, który może być wykorzystywany przez firmy potrzebujące szybkiego dostępu do środków finansowych oraz chcące uniknąć ryzyka związanego z długimi terminami płatności od klientów. Korzyści z faktoringu obejmują poprawę płynności finansowej, minimalizację ryzyka niewypłacalności klientów oraz ulepszenie zarządzania należnościami. Nie trzeba martwić się o płynność finansową w szczególności, kiedy nasz biznes jest mocno sezonowy, a dochody nieregularne. Usługi faktoringu ograniczają ryzyko niewypłacalności kontrahenta. Wniosek online można złożyć w dowolnym momencie. Proces wnioskowania zajmuje dosłownie chwilę. Nie ma konieczności składania wniosku w wersji papierowej.

Czy dla małych przedsiębiorstw dostępne jest finansowanie faktur?

Małe firmy stosunkowo często borykają się z problemami z płynnością finansową, zwłaszcza gdy muszą czekać na terminy płatności od swoich klientów. Faktoring umożliwia im uzyskanie natychmiastowej gotówki poprzez sprzedaż swoich faktur, co pozwala uniknąć problemów związanych z brakiem środków pieniężnych. To świetne rozwiązanie dla jednoosobowych działalności gospodarczych. Usługi faktoringowe zdecydowanie usprawniają proces finansowania, w szczególności gdy dużo jest faktur z długim terminem płatności. Firmy faktoringowe biorą na siebie ryzyko niewypłacalności klientów, co oznacza, że małe firmy nie muszą martwić się o niezapłacone faktury. To daje im pewność, że w termie otrzymają płatność za swoje usługi lub towary, nawet jeśli ich klienci mają problemy z płynnością finansową. Dla małych firm, które nie mają wystarczających zasobów ani czasu na skuteczne zarządzanie należnościami, faktoring może być korzystnym rozwiązaniem. Dobra firma faktoringowa umożliwia małym przedsiębiorstwom współprace bez konieczności podpisywania umów długoterminowych. Brak formalności i elastyczność pozwala nawet na finansowanie pojedynczej faktury.

Na czym polega faktoring odwrotny?

Faktoring odwrotny nazywany jest również faktoringiem dostawczym. Jest to odmiana tradycyjnego faktoringu, która zdecydowanie skupia się na płatnościach między firmą, a jej różnymi dostawcami. W przypadku faktoringu odwrotnego, to nie firma, która sprzedaje swoje zobowiązania finansowe, ale dostawcy firmy, którzy otrzymują płatność za swoje faktury od nabywcy, korzystają z usług faktoringowej firmy. Tak więc w faktoringu odwrotnym ma miejsce finansowanie zakupów prowadzonych we własnej firmie. Faktury kosztowe opłacane są przez eFaktora. Środki są oczywiście później zwracane, ale w dogodnym, wspólnie ustalonym terminie. Korzystanie z odwrotnego faktoringu pozwala na sprawną realizację kontraktów, uniezależnia firmę od inflacji oraz umożliwia skuteczne negocjacje warunków cenowych za konkretne usługi lub materiały.

Faktoring z terminalem. Dla kogo będzie najlepszy?

Faktoring z terminalem to specyficzna forma faktoringu, która dotyczy transakcji bezgotówkowych dokonywanych przez przedsiębiorstwa. Jest to rodzaj finansowania, w którym firma korzystająca z terminala płatniczego, np. terminala kart kredytowych lub debetowych, sprzedaje swoje przyszłe przychody z transakcji kartowych faktorowi w zamian za natychmiastową gotówkę. Faktoring z terminalem może być korzystny dla firm, które prowadzą działalność, w której transakcje kartowe stanowią znaczną część ich przychodów, takich jak detaliczne sklepy, restauracje, hotele, czy usługi medyczne. Daje to takim przedsiębiorstwom natychmiastowy dostęp do gotówki, co może pomóc w pokryciu bieżących dużych i małych wydatków lub w inwestycjach w rozwój biznesu, zamiast czekać na standardowe terminy rozliczeń transakcji kartowych. Jak przebiega taka transakcja? Na stronie eFaktor zakładane jest całkowicie darmowe konto. Następnie trzeba załączyć wyciągi bankowe i pliki JPK za minimum sześć ostatnich miesięcy. Po kilku godzinach gotowa będzie spersonalizowana oferta o wielkości przyznanego finansowania. Zwiększenie płynności może odbywać się w przedziale od 100.000 zł, aż do 1.000.000 zł.