czwartek, kwiecień 18, 2024
poniedziałek, 18 marzec 2024 11:55

Kontenery na odpady budowlane w praktyce

Kontener na odpady budowlane Kontener na odpady budowlane Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Czy wywóz śmieci budowlanych jest problematyczny? A jakże. W większości przypadków właściciele posesji nawet nie zdają sobie z tego sprawy. A potem są problemy... W naszym artykule opiszemy, dlaczego warto zamówić oraz ile kosztuje profesjonalny kontener na odpady budowlane.

Wynajem kontenerów online

Zacznijmy od tego, że odpady budowlane (Warszawa, Wrocław, czy choćby Zabrze) mogą zostać odebrane za sprawą kilku ruchów w internecie. Wystarczy wejść na odpowiednią stronę i wypełnić interaktywny formularz. Kontener na odpady budowlane może pojawić się na posesji jeszcze tego samego dnia. To najlepszy sposób na wywóz odpadów z placu budowy. Zanim jednak złoży się zamówienie, trzeba rzecz przemyśleć. Kwestie związane z wywozem gruzu nie zawsze są takie oczywiste. Można popełnić błąd i narazić się na grzywnę. Jak tego uniknąć?

Odbiór odpadów z posesji po remoncie

Czasami nawet niewielkie przedsięwzięcie remontowo-budowlane generuje całkiem sporo odpadów. Nie chodzi tylko o wywóz gruzu. Trzeba o tym pamiętać, ponieważ rodzaj odpadu budowlanego ma wpływ na proces jego utylizacji. Innym procesom podlegają odpady zielone, innym gruz ceglany. Chodzi nie tyle o kwestie praktyczne, ile o ochronę środowiska. Dlatego kontener na papę nie powinien w tym samym czasie przyjąć stropów drewnianych, powiedzmy.

Drewno ma wysoki współczynnik biodegradalności. Papa czy wełna mineralna już nie. Drewno może posłużyć do recyklingu i zamienić się w papier. Tworzywa sztuczne są dużo bardziej wymagające. Poprawna segregacja jest więc ważna. A jeśli nie jest do końca możliwa, należy wynająć kontener na zmieszane odpady budowlane. Firma oferująca takie usługi musi wiedzieć, z czym dokładnie ma do czynienia.

Przepisy dotyczące ochrony środowiska nakazują, aby kontenery na gruz z posesji prywatnej trafiły do właściwych jednostek na terenie gminy. Nie ma drogi na skróty. Wywóz gruzu w inne miejsca jest po prostu nielegalny, ponieważ tylko wyspecjalizowane zakłady mogą przeprowadzić proces utylizacji odpadów zgodnie z obowiązującymi normami. Przetrzymywanie odpadów budowlanych na posesji też nie może trwać wiecznie. Kontener na gruz musi również zostać umieszczony w taki sposób, aby nie przeszkadzał sąsiadom. To samo ma miejsce w sytuacji, kiedy chodzi o odbiór odpadów od firm i terenu wspólnot mieszkaniowych.

Ile kosztuje kontener na odpady budowlane?

Trudno podać precyzyjne kwoty. Potrzebna jest indywidualna wycena. Profesjonalny odbiór odpadów zależy w końcu od wielu czynników. Wynajem kontenera na gruz może obejmować tylko jedno popołudnie albo kilka dni. Kontener na zmieszane odpady opakowaniowe to również coś innego niż ten na odpady wielkogabarytowe. Na to, ile kosztuje wynajem kontenera na budowę, wpływa również odległość. W każdym razie załatwienie sprawy za pomocą fachowej firmy na pewno bardziej się opłaca niż samodzielna próba wywozu gruzu. Dlaczego?

No cóż, nie da się wrzucić gruzu z budowy do przyczepki i wywieźć na pierwsze lepsze wysypisko. Do tego potrzebny jest też specjalny samochód, zwłaszcza jeśli chodzi o kontener na gabaryty. Wynajem kontenerów pozwoli zamknąć temat tak szybko, jak to tylko możliwe. Bez ryzyka, że zrobi się coś niezgodnie z przepisami, co z kolei może oznaczać mandat. A skoro wypożyczony kontener na gruz wiąże się również z jego odbiorem, czemu z tego nie skorzystać? Oszczędzi się i czas, i niemało nerwów przy okazji. Wynajęcie kontenera na odpady budowlane przez internet tym bardziej wszystko ułatwia.