środa, maj 29, 2024
piątek, 11 sierpień 2023 18:42

Chcesz podjąć współpracę z agencją rekrutacyjną IT? Sprawdź jakie pytania warto jej zadać!

Awareson Awareson pixabay

Pracodawcy niejednego przedsiębiorstwa od dłuższego czasu zmagają się i będą musieli sobie radzić z niedoborem specjalistów IT. Ma to związek z ogromnym popytem i niską podażą, dlatego też rekrutacje w obszarze IT należą do jednych z najtrudniejszych. Dużym wyzwaniem może okazać się również wybór najlepszej firmy rekrutacyjnej. W jaki sposób wybrać najlepszą z nich? Poprzez zadawanie odpowiednich pytań! Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich.

W jakich obszarach dana agencja się specjalizuje?

Kluczowy wpływ na naszą współpracę z daną firmą rekrutacyjną ma to, w czym się ona specjalizuje. Jeżeli zajmuje się tylko rekrutacją IT, to może się to okazać niewystarczające. Warto się również upewnić, czy konsultanci pracujący w tej firmie posiadają doświadczenie w docieraniu do kandydatów, których potrzebujemy.

W jaki sposób kandydaci są rekrutowani?

Warto poznać metody jakich firma używa przy docieraniu do określonych specjalistów i w jaki sposób dokonują ich selekcji. Wiele CV w bazie nie świadczy o skuteczności tejże agencji. Dobrze jest również wiedzieć w jaki sposób dana firma rekrutacyjna IT weryfikuje umiejętności techniczne kandydatów - czy robi to poprzez rozmową telefoniczną czy może podczas osobistego spotkania? Oczywiście należy pamiętać, że kryteria oceny kandydatów jest kwestią indywidualną, jednak przed podpisaniem umowy z agencją rekrutacyjną warto upewnić się, że jej sposób działania jest odpowiedni.

Jakie panują aktualnie trendy, którymi powinniśmy się zainteresować?

Dzięki temu pytaniu możemy sprawdzić znajomość branży danego rekrutera. Odpowiedni przedstawiciel firmy doradztwa personalnego IT nie powinien się tylko i wyłącznie wyróżniać doskonałą znajomością rynku pracy, ale także musi znać najnowsze trendy w nowych technologiach. Co więcej, dobry rekruter powinien orientować się, jakie umiejętności są aktualnie najbardziej mile widziane u kandydatów na określone stanowiska - czym powinien wyróżniać się kandydat na administratora sieci? Jakie umiejętności są pożądane na stanowisku web developera? Na te pytania rekruter powinien odpowiedzieć śpiewająco.

W jaki sposób agencja dba o kandydatów?

Działania agencji rekrutacyjnej wpływają bezpośrednio na wizerunek klienta, dlatego tak ważny jest sposób w jaki headhunterzy traktują kandydatów. Decydując komu powierzyć zadania rozbudowy naszego zespołu dobrze jest się upewnić, że dana agencja podchodzi z odpowiednią uwagą i szacunkiem do osób aplikujących.

Czy warto korzystać z pomocy agencji rekrutacyjnej IT?

Pomoc agencji zewnętrznej przy rekrutacji na stanowiska IT w Twoim przedsiębiorstwie może być ogromna. Wiąże się to nie tylko ze skróconym czasem rekrutacji, ale również trafnie dobranymi kandydatami na dane stanowisko. Aby jednak tak się stało, warto do wyboru odpowiedniej agencji rekrutacyjnej IT podejść z taką samą uwagą, jak przy rekrutacji pracownika, ponieważ zła decyzja może nas wiele kosztować.

Zacznij współpracę z cenioną firmą Awareson!

Firma doradcza Awareson specjalizuje się w outsourcingu usług technologicznych oraz rekrutacji IT. Jej głównym zadaniem jest znalezienie najlepszego kandydata na określone stanowisko w przedsiębiorstwach na całym świecie. Awareson to ekspertem w swojej dziedzinie - posiada kilkunastoletnie doświadczenie w tworzeniu rozwiązań dla różnych przedsiębiorstw.