środa, czerwiec 12, 2024
sobota, 10 grudzień 2022 13:37

Work-life balance – jak żyć w zgodzie z założeniami tej idei?

producent maszyn przemysłowych BSC Solutions producent maszyn przemysłowych BSC Solutions pixabay

Work-life balance to równowaga pomiędzy najważniejszymi sferami życia: prywatną i zawodową. Dziedziny te powinny ze sobą współgrać i współistnieć na zasadzie harmonii, a nie ciągłej walki.

Co należy zrobić, by poczuć się spełnionym zarówno w domu, jak i w pracy, unikając takich problemów, jak wypalenie zawodowe czy pracoholizm? Oto podstawowe założenia tytułowej idei.

Stawianie granic i wyznaczenie priorytetów

Pierwszym krokiem do osiągnięcia równowagi na linii praca-dom jest stawianie granic oraz wyznaczenie priorytetów. Nie chodzi tu o oddzielenie tych sfer grubą kreską, ale o dokładanie wszelkich starań, by ciągle się one nie przenikały. By pogoń za karierą nie skutkowała zaniedbaniem siebie czy najbliższych i odwrotnie – aby problemy natury osobistej nie przekładały się na obniżenie efektywności w życiu zawodowym.

Narzędzia sprzyjające zwiększeniu efektywności w pracy

Praca nie powinna być traktowana jako przykry obowiązek, który należy odhaczyć z listy. W work-life balance nie chodzi też o to, by pracować jak najdłużej, ale jak najefektywniej. Liczą się rezultaty. Ważne jest wykorzystywanie narzędzi, dzięki którym pracownik staje się bardziej produktywny, bez potrzeby zwiększania wysiłku fizycznego.

Zasadę tę wciela w życie producent maszyn przemysłowych BSC Solutions – firma tworzy rozwiązania inżynierskie odpowiadające indywidualnym wymaganiom klientów. W wielu przypadkach produkuje ona pojedyncze sztuki maszyn, które doskonale sprawdzają się w konkretnych sytuacjach. Dzięki takiej współpracy firmy otrzymują narzędzia, które spełniają najbardziej precyzyjne kryteria, a pracownicy czują, że maksymalnie wykorzystują swój potencjał.

Efektywny wypoczynek

Kolejna z kluczowych kwestii to skuteczny wypoczynek. Czas wolny nie jest luką pomiędzy kolejnymi zmianami w pracy – jest równie wartościowy i należy go jak najlepiej wykorzystywać. Sposób odpoczynku zależy od osobowości – może to być spacer po lesie, wyjście do kina czy wizyta w ulubionej restauracji. Istnieje też wiele sposobów na efektywny relaks w domu. Obejrzenie kilku odcinków serialu to nic złego, pod warunkiem że nie czujesz, iż czas wolny przelatuje Ci przez palce. Pod żadnym pozorem nie możesz ponadto rezygnować z urlopu – to najskuteczniejsza metoda na naładowanie baterii.

Udane życie towarzyskie

Work-life balance musi uwzględniać też czas dla najbliższych. Nie można doprowadzać do sytuacji, w której praca dominuje nad życiem prywatnym do tego stopnia, że skutkuje to brakiem uczestnictwa w ważnych wydarzeniach w życiu bliskich osób. Warto pamiętać też o tym, że przyjaźnie nawiązywane w pracy nie są niczym złym, ale dobrze jest mieć znajomych spoza kręgu zawodowego. Dzięki temu jeszcze łatwiej jest rozgraniczyć podstawowe sfery.

Hobby i pasje

Ostatnia kwestia, często uznawana za kluczową z punktu widzenia równowagi pomiędzy pracą i życiem prywatnym, to produktywny czas dla siebie. Warto poszukiwać pasji poza pracą i ciągle się rozwijać. Podróże krajoznawcze, zajęcia z ceramiki, kurs tańca czy nauka języka obcego to dawka wiedzy, która na pewno nie pójdzie na marne.