czwartek, maj 30, 2024
piątek, 14 styczeń 2022 18:41

Malowanie linii w magazynach - o czym pamiętać?

malowanie linii na hali malowanie linii na hali pixabay

Malowanie linii w magazynach - o czym pamiętać? Prawidłowe oznakowanie powierzchni w halach magazynowych lub przemysłowych znacząco przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa w tych pomieszczeniach.

Istnieje kilka sposobów nanoszenia linii na podłogi w magazynach i halach. Bardzo istotne znaczenie ma czas samej aplikacji farby lub innej substancji, a także minimalny czas potrzebny do jej całkowitego wyschnięcia. Każdy przestój w pracy hali magazynowej lub przemysłowej oznacza bowiem, że pomieszczenie to nie generuje w tym czasie żadnych zysków.

Czym malować linie w magazynach?

Na rynku dostępnych jest mnóstwo produktów do malowania linii magazynowych. Możesz do tego użyć zarówno farby klasycznej, jak i spreju oraz nieco trudniejszej w aplikacji żywicy. Wybór odpowiedniego produktu należy dopasować do rodzaju powierzchni, z której jest wykonana podłoga w hali magazynowej. Wówczas linie będą wyraźne, a ich trwałość znacznie się wydłuży.

Nie bez znaczenia jest też czas, jaki chcesz lub możesz poświęcić na wykonanie tej czynności. Jeżeli masz mało czasu, warto sięgnąć po szybsze rozwiązanie w postaci farby. Aplikacja żywicy wymaga nieco więcej czasu i umiejętności. Ewentualna korekta nieprawidłowo nałożonej farby jest prostsza od usuwania żywicy. Do nanoszenia farby możesz używać wałka lub pędzla. Podobnie nanosi się podczas malowania linii na hali magazynowej, wcześniej wspomnianą żywicę. Niekiedy konieczne może okazać się nałożenie kilku warstw farby, aby uzyskać właściwy odcień. Warto wybierać jaskrawe i wyraźne kolory, a raczej unikać delikatnych pasteli. Nie będą one widoczne z daleka, a ponadto konieczność aplikacji wielu warstw może przyspieszyć proces ścierania się linii magazynowych. Szczególnie jeżeli po ich powierzchni regularnie będą poruszały się przykładowo wózki widłowe.

Jeżeli hala magazynowa nie jest Twoją własnością, dlatego ustal z właścicielem budynku kwestię nanoszenia linii. Pewne substancje trudniej usunąć, o czym właściciel hali powinien zostać poinformowany. Kolejny najemca może mieć bowiem inny plan, jeżeli chodzi o oznakowanie powierzchni magazynowej. Wówczas ważnych aspektem przy wyborze substancji do malowania linii, będzie też możliwość stosunkowo szybkiego usunięcia namalowanych oznaczeń.

Jak przygotować podłoże do malowania linii?

Zanim rozpoczniesz malowanie linii w magazynie, bez względu na to, jaką substancję do tego celu wybierzesz, przygotuj odpowiednio podłoże. Gwarantuje to nie tylko prawidłową aplikację farby lub żywicy, jak również dłuższą żywotność linii. Powierzchnia magazynowa jest zazwyczaj dość intensywnie eksploatowana zarówno przez ruch pieszy, jak i ciężkich pojazdów oraz wózków widłowych. To wszystko przyczynia się do ścierania się linii bez względu na jakość substancji, którą wykorzystasz do ich nanoszenia.

Jak zatem prawidłowo przygotować podłoże do malowania linii?

● Dokładnie umyj, a następnie wysusz podłoże, na którego powierzchni będziesz malować linie. Użyj także produktu do odtłuszczania nawierzchni. Dzięki temu farba lub żywica lepiej wchłonie się w podłoże. Warto wykorzystać podczas sprzątania odkurzacz przemysłowy, który dokładnie usunie kurz oraz wszelkie drobne zanieczyszczenia i pyły.
● W przypadku żywicy powierzchnię należy dodatkowo zagruntować. Gruntowanie możesz także wykonać w przypadku malowania linii farbą. Poprawi to przyczepność substancji do podłoża. Pamiętaj, aby odczekać po nałożeniu jednej lub kilku warstw gruntu, zanim przystąpisz do zasadniczego malowania.
● Wyznacz linie za pomocą taśmy malarskiej. Dzięki temu wykonasz je precyzyjnie i nie będzie konieczności czyszczenia podłoża z plam farby lub - co gorsza - żywicy. Użycie taśmy malarskiej znacznie przyspieszy także samą aplikację wybranej przez Ciebie substancji.

Wybrany produkt aplikuj zgodnie z instrukcją obsługi, dołączoną na opakowaniu. Pamiętaj też o zapewnieniu optymalnych warunków do wyschnięcia linii. Pomieszczenie musi mieć odpowiednią temperaturę oraz wilgotność. Nie przyspieszaj tego procesu, ponieważ może to spowodować więcej szkód, niż pożytku. Jeżeli produkt wyschnie zbyt szybko, może zacząć pękać lub łuszczyć się. Wówczas całą pracę trzeba będzie wykonać od początku.