środa, czerwiec 12, 2024
wtorek, 25 maj 2021 14:14

Kiedy warto sięgnąć po faktoring?

faktoring faktoring unplash

Przedsiębiorcy każdego dnia podejmują szereg decyzji, które bezpośrednio wpływają na sytuację finansową i sposób działania ich firm.

Niestety nie zawsze dobre czy też korzystne, jeśli chodzi o zarządzanie płynnością finansową. Zdarza się, że chęć szybszego rozwoju lub konieczne inwestycje stawiają firmę w bardzo trudnym położeniu i zmuszają do poszukiwania zewnętrznego finansowania. W takich przypadkach warto zainteresować się faktoringiem. Kiedy jeszcze warto po niego sięgnąć?

Wbrew pozorom, sytuacji, w których skorzystanie z faktoringu jako źródła finansowania działalności, jest naprawdę wiele. Coraz większa świadomość przedsiębiorców oraz niemały wybór atrakcyjnych ofert firm faktoringowych sprawiają, że zainteresowanie faktoringiem z roku na rok rośnie. Co więcej, nic nie wskazuje na to, by sytuacja ta miała się zmienić. Wręcz przeciwnie, dostępność usług faktoringowych stale się zwiększa i coraz częściej o środki można wnioskować całkowicie online.

Czym jest i jak działa faktoring?

Faktoring to prosta usługa finansowa, którą łatwo można dostosować do indywidualnych potrzeb. Polega na odkupieniu przez firmę faktoringową nieprzeterminowanych faktur z odroczonym terminem płatności. Faktury takie w wielu branżach są standardem, jednak nie każdy przedsiębiorca może sobie pozwolić na to, by czekać na należności przez długi czas. Faktoring stanowi tym samym niezwykle skuteczne i szybkie narzędzie w walce o utrzymanie płynności finansowej przedsiębiorstwa.

Co warto podkreślić, faktoring to usługa finansowa, którą można elastycznie dostosowywać do swoich potrzeb. Faktura może bowiem być finansowana w całości lub części, tj. w kwocie, jaką przedsiębiorstwo potrzebuje w danym momencie. Firmy faktoringowe oferują też szeroki pakiet usług dodatkowych. Mogą pomóc np. w motywowaniu kontrahentów do terminowego regulowania należności, a w skrajnych przypadkach prowadzeniu działań windykacyjnych.

W jakich sytuacjach warto zainteresować się faktoringiem?

Usługami faktoringowymi warto zainteresować się przede wszystkim w sytuacji tymczasowych problemów z bieżącym regulowaniem zobowiązań, np. wypłatą wynagrodzeń dla pracowników czy opłaceniem czynszu za zajmowany lokal. Uzyskanie pożyczki lub kredytu w banku na ogół wymaga czasu. Faktoring stanowi znacznie szybszą formą finansowania działalności i jest to jedna z jego największych zalet.

Oczywiście nie tylko w przypadku problemów z płynnością finansową warto zwrócić uwagę na faktoring. Chęć zwiększenia skali działalności, konieczność zakupu materiałów czy poniesienia dodatkowych nakładów inwestycyjnych to również dobre powody na to, by zainteresować się ofertą firm faktoringowych. Częste korzystanie z faktoringu pozwala przedsiębiorcy zaoszczędzić – mając ciągły dostęp do pieniędzy, firma w zamian za rozliczenia gotówkowe może negocjować rabaty u swoich dostawców.