sobota, maj 25, 2024
wtorek, 25 maj 2021 11:34

Spedycja drobnicowa logistycznym trendem przyszłości?

spedycja drobnicowa spedycja drobnicowa pixabay

Transport drobnicowy z roku na rok zyskuje na znaczeniu. Dużą rolę w jego rosnącej popularności pełni intensywny rozwój sektora e-commerce, który skupia się głównie na dostarczaniu drobnych przesyłek do pojedynczych odbiorców docelowych.

Spedycja drobnicowa, wbrew pozorom, jest jednak usługą dość złożoną i skomplikowaną w organizacji - wymaga opracowania odpowiedniego planu oraz optymalizacji kosztów obsługi logistycznej całej operacji. Nie ulega jednak wątpliwości, że jej znaczenie będzie rosło w kolejnych latach.

 

Spedycja drobnicowa i jej znaczenie we współczesnej logistyce

Transport drobnicowy polega na dostarczaniu z jednego miejsca w drugie towarów o niewielkich gabarytach, które w żargonie branżowym określane są mianem drobnicy. Są to najczęściej produkty już przetworzone i gotowe do wykorzystania przez klienta docelowego, które są pakowane w pojedyncze opakowania jednostkowe lub zbiorcze. Ich cechą charakterystyczną jest to, że mają stałą formę zewnętrzną i nie podlegają podziałowi podczas przeładunku. Ze spedycji drobnicowej korzysta obecnie sporo firm, wśród których zdecydowany prym wiodą jednak te operujące w sektorze e-commerce.

Spedycja drobnicowa jest znacznie bardziej wymagająca pod względem czasowym i organizacyjnym od tzw. transportu masowego. Szczególne znaczenie dla jej powodzenia, a przede wszystkim opłacalności finansowej całego przedsięwzięcia, ma jednostkowanie, czyli stworzenie z kilku-kilkudziesięciu opakowań jednej jednostki ładunkowej. W tym celu umieszcza się je np. na jednej palecie lub w kontenerach. W celu zabezpieczenia poszczególnych partii towarów stosuje się także dodatkowe opakowania, które mają za zadanie chronić poszczególne elementy przed zniszczeniem oraz ułatwić ich przewóz.

Spedycja drobnicowa a rozwój sektora e-commerce

Zdecydowanie największym zainteresowaniem spedycja drobnicowa cieszy się w branży e-commerce. Jej rozwój jest szczególnie intensywny w ostatnim dziesięcioleciu i wszystko wskazuje na to, że trend ten będzie kontynuowany w przyszłości. W związku z tym wzrośnie także znaczenie spedycji drobnicowej, która jest swoistym motorem napędowym handlu internetowego. Transport drobnicowy w idealny sposób odpowiada na potrzeby firm działających w branży e-commerce dostarczając im wszystkiego, co istotne - szybkiego i punktualnego dostarczenia towarów do miejsca docelowego, niskich kosztów transportu pojedynczej przesyłki oraz sprawnej organizowania spedycji drobnicowej.

spedycja drobicowa

spedycja drobicowa

Spedycja drobnicowa jest tańszą opcją w stosunku do transportu całopojazdowego, gdyż może zostać zrealizowana przez mniejsze pojazdy. Co więcej, mogą się one poruszać po większej ilości dróg, co przynosi istotne oszczędności czasowe i pieniężne zwiększając przy tym punktualność dostaw, której tak oczekują odbiorcy docelowi. Rosnące zainteresowanie, jakim cieszy się spedycja drobnicowa wiąże się także ze stałym i systematycznym jej rozwojem - operatorzy logistyczni decydują się na wprowadzenie usprawnień i nowych, specjalistycznych usług, które sprawiają, ze transport drobnicowy staje się coraz atrakcyjniejszą usługą, idealnie skrojoną na miarę potrzeb współczesnych jej odbiorców.