sobota, maj 25, 2024
środa, 26 maj 2021 19:24

Packshoty, czyli podstawa każdego e-sklepu

Packshoty Packshoty Źródło: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license

Co to jest packshot? Najprościej tłumacząc packshot jest to fotografia produktowa pokazująca przedmiot na białym tle. Pomimo obco brzmiącej nazwy, z packshotami spotykamy się codziennie nawet setki razy.

Najczęściej są używane do prezentacji produktów w sklepach internetowych, katalogach oraz innych formach reklamy.

Jaka powinna być profesjonalna fotografia produktu?

Jak łatwo się domyślić packshoty używane w e-commerce mają jak najlepiej zaprezentować produkt co przekłada się na jego sprzedaż. Dlatego aby uzyskać dobry efekt nie możemy korzystać z półśrodków. Zarówno po stronie sprzętowej wymagane jest najlepszej klasy oświetlenie studyjne, modyfikatory światła oraz aparat i obiektywy oferujące najwyższą jakość i ostrość obrazu. Również warsztat graficzny i późniejsza obróbka wymaga doświadczenia oraz użycia profesjonalnych programów graficznych.

Jak zrobić profesjonalny packshot?

Wydawać by się mogło, że gdy już dysponujemy pewną wiedzą techniczną z dziedziny fotografii oraz obróbki graficznej poradzimy sobie w większości sytuacji. Jest to prawdą w wypadku względnie prostych do fotografowania produktów oraz jeśli nie mamy wygórowanych oczekiwań. Do każdego fotografowanego przedmiotu należy podejść indywidualnie. Inaczej oświetlimy materiał chropowaty, w inny sposób produkt gładki, polerowany. Musimy również dobrać odpowiedni kierunek oświetlenia. Zdecydować czy oświetlamy produkt tylko z boku, z dwóch stron a może od góry, lekko doświetlając boki? Jeszcze większe problemy zaczynają się gdy chcemy sfotografować produkt szklany, metalowy lub biały na białym tle. Warto również wyeksponować kształt produktu, aby nie wyglądał na spłaszczony. Kolejną bardzo ważną kwestią jest odpowiednia kolorystyka. Packshoty mają za zadanie przyciągać wzrok potencjalnego klienta więc często kolory zdjęć produktowych są żywe i nasycone jednak należy pamiętać aby nie utracić tutaj prawdziwych cech produktu. Gdy kupujący dostanie na przykład odzież w zupełnie innym kolorze niż na zdjęciu niemal na pewno będzie chciał zwrócić zakupiony towar.

Obróbka graficzna zdjęć produktów

Im więcej zrobimy w studio tym mniej pracy czeka nas przy komputerze. Jeśli w czasie wykonywania zdjęć zadbamy o dobre oświetlenie, ostrość to obróbka graficzna będzie tylko wykończeniem idealnego zdjęcia co oczywiście przełoży się na świetny, wiarygodny efekt. Nie wszyscy o tym wiedzą ale w większości przypadków produkt pomimo tego, że fotografujemy w studio na białym tle i tak finalnie ręcznie wycinamy podczas obróbki graficznej. Dzięki temu możemy podłożyć tło całkowicie białe, nie ma ryzyka, że gdzieś zostanie paproszek, który w idealnej kompozycji bardzo zwróci uwagę i zepsuje końcowy efekt.

Fotograf produktowy

Co zrobić jeśli nie czujemy się na siłach lub zwyczajnie nie mamy wystarczającej ilości czasu aby samemu wykonywać packshoty do sklepu internetowego? Z pomocą przyjdzie profesjonalny fotograf produktowy.