sobota, maj 18, 2024
środa, 26 maj 2021 19:39

Przepompownia ścieków – dlaczego jej poprawny wybór ma tak duże znaczenie?

Przepompownia ścieków Przepompownia ścieków

Ścieki to zanieczyszczenia, które muszą być właściwie utylizowane. Jak wiadomo znajdują się w nich olbrzymie skupiska zarazków, bakterii czy wirusów, dlatego muszą być one odprowadzane w specjalne miejsce poprzez rurociągi.

Jednak, aby nie doszło do skażenia środowiska, a w konsekwencji zatrucia także ludzi czy zwierząt wszystkie ścieki w tym zarówno komunalne, jak i przemysłowe muszą być poddane oczyszczeniu. W tym całym procesie bardzo dużą rolę odgrywa przepompownia. Tutaj pojawia się także ważne pytanie: dlaczego jej wybór ma tak duże znaczenie.

 

Przepompownia ścieków – ważne informacje w pigułce 

To, że mamy czystą wodę wydaje nam się czymś oczywistym, podobnie jak to, że wszelkie zanieczyszczenia sanitarne, które generujemy są odprowadzane i na szczęście nie mamy z nimi do czynienia. Ale tak naprawdę wszystko dzięki przepompowni ścieków. Warto wiedzieć, że przepompownie mają zastosowanie zarówno w przydomowych oczyszczalniach ścieków, ale też dostępne są warianty dedykowane do ścieków przemysłowych czy miejskich. Co do zasady, to przepompownie ścieków służą do odprowadzania także wód opadowych czy drenażowych. Należy zdawać sobie sprawę, że muszą być one wykorzystywane w miejscach, a więc choćby w gospodarstwach, które położne są bardzo daleko od sieci kanalizacyjnych. Jeżeli nie ma możliwości korzystania z systemów grawitacyjnych czy występuje wysoki poziom wód gruntowych, to także bardzo dobre rozwiązanie. Działanie przepompowni opiera się na podnoszeniu poziomu ścieków, przez to mogą one spływać bezpośrednio do oczyszczalni.


Budowa przepompowni ścieków przydomowej oczyszczalni

Mieszkańcy wielu mniejszych miast, a także domów położonych na obrzeżach nie zawsze mają możliwość podłączenia instalacji wodnej do miejskich kanalizacji. Często takie rozwiązanie nie może być zastosowane, gdyż koszty przyłączenia byłyby zbyt wysokie, ale przyczyną takiego stanu rzeczy jest także fakt, że wielu włodarzy miast nie planuje miejskiej kanalizacji przez najbliższe lata bądź też inwestycja bardzo powoli posuwa się do przodu. A przecież trudno nie korzystać z wody, a przez to nie generować ścieków. Przy budowie przepompowni należy zwrócić uwagę na jej wydajność. Przy wyborze warto kierować się jakością, ale też Waszymi preferencjami. Do wyboru macie choćby zbiorniki betonowe bądź też polietylenowe. Zwróćcie uwagę na pompę. Do wyboru są urządzenia jedno, dwu czy trzypompowe. Nie bez znaczenia jest sam układ sterujący, który zapewnia maksimum wygody.

Zobacz co zyskujesz mając przepompownię ścieków

Jakość ma znaczenie, dlatego też wybierając przepompownie należy na nią zwracać uwagę, wszak nie cena, ale funkcjonalność i dobre parametry techniczne powinny być głównym kryterium wyboru. Przy odpowiednio dobranym modelu każdy użytkownik zyskuje naprawdę sporo. Przepompownia sprawia, że jest możliwość skanalizowania, czyli odprowadzania ścieków z niemal każdego terenu, a przy tym nie ma konieczności wykonywania bardzo głębokich wykopów. Dodatkowo nawet na terenach górskich czy pagórkowatych ma ona zastosowanie. Może być też wykorzystana w przypadku, gdy dom znajduje się w dużej odległości od miejskich kolektorów kanalizacyjnych. Nawet przy nierównym napływie ścieki bez problemu mogą zostać odprowadzone.

Komfort, wygoda oraz bezpieczeństwo

Przepompownia ścieków jest funkcjonalna. Dzięki niej macie pewność, że wszystkie ścieki z gospodarstwa domowego zostaną odprowadzone w dedykowane miejsce. Jednocześnie jest to urządzenie intuicyjne, co oznacza, że po montażu działa samodzielnie i nie wymaga od Was żadnego zaangażowania. Przypominamy także, że dzięki odprowadzeniu ścieków nie dochodzi do zalania i przez to zanieczyszczenia terenu, a przy tym chronicie się przez bakteriami czy wirusami itp. zanieczyszczeniami.


Wybór przepompowni ma znaczenie, ale nigdy głównym kryterium nie może być cena. Lepiej zapłacić więcej i zyskać wysoką jakość, a przez to trwałość na lata. W innym przypadku czekają Was naprawy, a nawet wymiany, co generuje podwójne koszty, a przecież tego chce się uniknąć.