sobota, maj 25, 2024
środa, 24 marzec 2021 10:43

SEO ebook dla początkujących – jak zdobyć wiedzę o optymalizacji?

SEO ebook SEO ebook

SEO to jedna z najprężniej rozwijających się i dynamicznych branż. Nic dziwnego – możliwości, jakie daje są ogromne, dlatego interesują się nią świadomi tego potencjału właściciele stron.

Jesteś jednym z nich i chciałbyś samemu zgłębić tajniki optymalizacji? A może szukasz odpowiedniej dla siebie ścieżki kariery i uważasz, że jest to dziedzina, w której świetnie być się odnalazł? Przeczytaj nasz artykuł, w którym wyjaśnimy, na czym polega optymalizacja pod kątem wyszukiwarek i w jaki sposób SEO ebook pomoże Ci stawiać pierwsze kroki w tej tematyce.

 

Czym jest i jak działa SEO?

Skrótowiec SEO pochodzi z języka angielskiego, a jego rozwinięcie to „Search Engine Optimization”, czyli optymalizacja pod kątem wyszukiwarek. Głównym celem SEO jest poprawa widoczności witryny w sieci. Najogólniej rzecz ujmując SEO to takie działania, które mają przekonać wyszukiwarki (w głównej mierze Google) do tego, aby polecały Internautom nasze treści.

Na SEO składa się mnóstwo różnych zadań, które mają pozytywnie wpłynąć na ranking factors – parametry brane pod uwagę przez wyszukiwarki podczas ustalania pozycji w wynikach wyszukiwania. SEO podzielić możemy na dwa sektory – on-page SEO i off-page SEO. Pierwszy sektor obejmuje wszystkie te aspekty, które Google ocenia a dotyczą bezpośrednio strony. SEO na stronie możemy dalej podzielić na SEO treści i techniczne. Pierwsze dotyczy optymalizacji treści (każdego rodzaju, nie tylko tekstu). Z kolei SEO techniczne to poprawa takich aspektów jak nawigacja po witrynie, szybkość ładowania, struktura URL czy zabezpieczenie strony.

Drugi sektor – off-page SEO sprawia nieco więcej problemów, ponieważ nie na wszystko mamy bezpośredni wpływ. Off-page sygnały to wszystko to, co Google otrzymuje na temat naszej witryny, ale od strony trzeciej. Najważniejsza część off-page SEO to wzmianki i linki prowadzące do nas z innych serwisów czy social mediów.

SEO a pozycjonowanie – czy to to samo?

Chociaż część specjalistów zarówno w Polsce, jak i na świecie uważa za błąd wymienne stosowanie pojęć „SEO” i „pozycjonowanie”, to w języku potocznym traktowane są one jako synonimy. Jeżeli zagłębić się w tworzone definicje, to według niektórych specjalistów, pozycjonowanie tłumaczy się jako pojęcie szersze. Obejmuje ono nie tylko działania z zakresu SEO, ale też link building, content marketing czy analitykę. Jeżeli jednak w rozmowie (czy to ze specjalistą, czy ze znajomymi) słyszysz hasła „SEO”, „pozycjonowanie”, to główny cel i myśl przewodnia są te same – poprawa widoczności strony w organicznych wynikach wyszukiwania.

Kolejnym terminem, który jednak jednoznacznie mylnie utożsamia się z SEO jest SEM. Ten skrótowiec oznacza Search Engine Marketing, czyli wszystkie działania marketingowe w wyszukiwarkach. SEM jest to pojęcie nadrzędne wobec SEO. Oprócz optymalizacji w wynikach wyszukiwania obejmuje także płtne reklamy w Google (tak zwane Pay Per Click – PPC).

Skąd czerpać wiedzę? SEO ebook dla początkujących

Zastanawiasz się, czy SEO ebook to coś dla Ciebie? SEO jest naprawdę fascynującym tematem, a obserwowanie rosnącej liczby odwiedzających witrynę na skutek sprawnych działań daje ogromną satysfakcję. Masz własnego bloga? Prowadzisz biznes, który chce rozwijać się także w sieci? SEO to coś, czego nie możesz zaniedbać, jeżeli zależy Ci na progresie i rosnącej liczbie klientów. Jakie masz opcje? Możesz oczywiście skorzystać z pomocy doświadczonych specjalistów – jest to najpewniejsze rozwiązanie, które bez wątpienia przyniesie pozytywne wyniki. Jeżeli jednak, póki co nie chcesz (lub nie masz budżetu) na działania specjalistów, warto samemu podszkolić się w tym temacie.

W sieci znajdziesz mnóstwo kursów i szkoleń wideo. Wolisz czytać i uczyć się własnym tempem? Postaw na SEO ebook dla początkujących i w ten sposób rozpocznij swoją przygodę z optymalizacją. Pamiętaj, aby dobierać materiały do poziomu swojej wiedzy i możliwości. Nie bierz na siebie zbyt dużo wiedzy za jednym razem, a także ucz się krok po kroku. W ten sposób na pewno uda Ci się zdobyć podstawy, których wdrożenie poprawi widoczność witryny.