piątek, maj 31, 2024
wtorek, 16 czerwiec 2020 12:11

Co musisz wiedzieć przed założeniem własnej firmy?

JPK_VAT JPK_VAT

Perspektywa posiadania własnej firmy jest dla wielu osób kwintesencją spełnienia zawodowego. Magiczny moment, w którym nie mamy nad sobą szefa i sami jesteśmy sobie sterem, żaglem i okrętem motywuje i zachęca do podjęcia ryzyka.

Nie da się ukryć, że założenie własnej firmy jest dopiero początkiem zmagań i natłoku obowiązków, jednakże satysfakcja i świadomość, że pracujemy na siebie, zdecydowanie zachęca do codziennej ciężkiej pracy. W tym artykule skupimy się na wszystkich najważniejszych aspektach, które powinny zostać dokładnie przeanalizowane przez osobę chcącą założyć własną firmę.

Znajdź branżę i niszę

Sama procedura założenia firmy jest dziś uproszczona, dzięki czemu możemy założyć własną działalność nawet przez internet. Nie zmienia to faktu, że założenie własnej firmy jest dopiero początkiem zmagań przed którymi staje każdy przedsiębiorca i samozatrudniony. Marzenie o prowadzeniu firmy i zarabianiu dużych pieniędzy jest bardzo górnolotne, gdyż podstawową kwestią jest znalezienie takiej branży, w której nie zabraknie klientów. Po pierwsze trzeba zastanowić się nad tym, w jakiej konkretnej dziedzinie chcemy prowadzić swoją firmę – jest to niezwykle istotne, ponieważ od tych decyzji zależy późniejszy sukces, bądź porażka naszej działalności. Bardzo dobrym i roztropnym posunięciem jest badanie rynku. Dzięki temu osoba zakładająca własną firmę jest w stanie z pewną dozą dokładności określić, czy działalność w danej branży jest w stanie przynosić stały zysk. To bardzo ważne, gdyż początkujące firmy często zmagają się z nieregularnością przychodów, co w konsekwencji może prowadzić do kłopotów z płynnością finansową i w ostateczności może skutkować zamknięciem firmy. Takie szczegółowe badanie pozwala zorientować się, czy przyjęta strategia działania będzie miała przełożenie na realny zysk. Jeśli badanie rynku powiedzie się i istnieje duże prawdopodobieństwo, że wszystko zadziała tak, jak podczas wszelakich symulacji, to śmiało można przechodzić do następnego etapu zakładania własnej firmy. Powyższy etap badania rynku i przeprowadzania szczegółowych symulacji tego, jak będzie działać nowopowstała firma, jest szalenie istotny, ponieważ samo pozytywne myślenie i zapał do pracy w biznesie nie wystarczą. Oczywiście jest to także ważne, by widzieć swój cel i nie zrażać się przeciwnościami, które podczas początków prowadzenia własnej firmy pojawiają się dość często, jednakże pewna doza pewności rynkowej musi być solidnym fundamentem nowej działalności gospodarczej.

Dopełnij wszystkich najważniejszych formalności

Kiedy wiadomo już jest, że działalność utrzyma się na rynku, wówczas należy przejść do niezbędnych formalności, od których zależeć będzie to, jak działać będzie nowa firma. Na początku należy wybrać biuro rachunkowe i formę prawną działalności. Decyzję o wyborze biura rachunkowego dobrze jest podjąć jeszcze przed złożeniem wniosku do CEDIG, ponieważ biuro rachunkowe pomoże nam wybrać odpowiednią formę działalności, rodzaj opodatkowania, oraz czy być płatnikiem VAT. Często zdarza się tak, że mimo ustawowego zwolnienia z VAT, niektórzy przedsiębiorcy chcą dobrowolnie zostać płatnikami VAT. Warto przedyskutować taką kwestię z biurem rachunkowym w celu doprecyzowania wszystkich szczegółów. Od zeszłego roku Ministerstwo Finansów wprowadziło nowe rozwiązania, które mają uprościć i ujednolicić system podatkowy. Nowa struktura Jednolitego Pliku Kontrolnego pozwala zmniejszyć zakres obowiązków względem fiskusa. Obowiązek comiesięcznych raportów VAT jest realizowany teraz poprzez pliki JPK_VAT i JPK_V7. Te i inne szczegóły w szczegółowy sposób wyjaśnia biuro rachunkowe, dlatego zalecane jest, by początkujący przedsiębiorca z takowym współpracował.

Kolejną dawką formalności, jest składanie odpowiednich wniosków. Wypełnianie wniosku do
CEDIG nie jest skomplikowane, tak samo, jak odpowiedni wybór kodów PKD, które określają odpowiedni przedmiot działalności. Dziś wszystkie te formalności możemy wykonać przez internet. W niektórych bankach, takich jak np. mBank istnieje możliwość założenia działalności gospodarczej przy okazji tworzenia konta biznesowego.

Zgłoszenie do ZUS i deklaracja VAT

Ostatnim krokiem na tej dość nużącej drodze, ku niezależności jest zgłoszenie się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Należy to zrobić nie później niż 7 dni od założenia własnej działalności gospodarczej. Następnie trzeba złożyć deklarację VAT-R najpóźniej w dniu poprzedzającym rozpoczęcie sprzedaży towarów lub usług, od których będzie trzeba odprowadzać podatek VAT. Deklarację tę składa się w odpowiednim urzędzie skarbowy, jednakże warto pamiętać, że jeżeli przedsiębiorca posiada podpis elektroniczny, to wniosek VAT-R może być z powodzeniem złożony online, co zdecydowanie ułatwia całą procedurę.

Własna firma to nie tylko satysfakcja i brak szefa nad samym sobą, ale także duży zakres obowiązków i stres. Prowadząc własną działalność myślimy o niej 24/7 i w zasadzie cały czas jest się w pracy, ponieważ zależy nam na tym bardziej, niż na jakimkolwiek innym stanowisku.