sobota, lipiec 13, 2024
niedziela, 24 maj 2020 12:54

Cyberbezpieczeństwo w firmie - dlaczego jest tak ważne i jak o nie zadbać

Cyberbezpieczeństwo w firmie Cyberbezpieczeństwo w firmie

Rozwój technologii informatycznych daje firmom możliwość szybszego i większego rozwoju. Wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych jest często podstawą zwiększenia wydajności pracy czy poszerzenia kanałów dotarcia do klienta.

Jednak w czasach, gdy większość ważnych informacji dotyczących firmy, również tych poufnych, znajduje się w przestrzeni internetowej, dbałość o wdrożenie odpowiednich rozwiązań cyberbezpieczeństwa dla firm jest kluczowe dla ich bezpieczeństwa.

 

Na jakie zagrożenia narażone są firmy?

Zdaniem Ginni Rometty, dyrektor generalnej IBM, przestępstwa teleinformatyczne stanowią obecnie największe zagrożenie dla firm. Ważne jest, aby propagować tę świadomość, zarówno pośród dużych, średnich i, może przede wszystkim, małych biznesów.


Zagrożeniem są zarówno ataki z zewnątrz, jak i wewnętrzne wykradanie lub nieumyślne przekazywanie danych czy haseł. Do największych zagrożeń należą ataki typu DDoS, wirusy, często nieświadomie instalowane przez pracowników, i samoinstalujące się boty, których celem jest kradzież danych lub przejęcie kontroli nad systemem, ale także działalność hakerów, wykorzystujących luki w zabezpieczeniach systemu, czy phishing i pharming, czyli podszywanie się pod zaufane źródło.

Jakie rozwiązania cyberbezpieczeństwa może zastosować firma?


Czas, kiedy cyberbezpieczeństwem zajmowały się działy IT wewnątrz firmy na szczęście minął. Nad bezpieczeństwem teleinformatycznym firmy powinien dbać oddział z zewnątrz, który wykorzysta do tego odpowiednią, nowoczesną technologię.


Tworząc nowe produkty i aplikacje firmy powinny skupić się na zabezpieczeniu oprogramowania. W tym celu wykorzystuje się kilka technologii. Jedną z nich jest VDI, czyli infrastruktura desktopów wirtualnych Windows, która zwiększa bezpieczeństwo i pozwala na scentralizowane zarządzanie desktopami. Innymi wykorzystywanymi rozwiązaniami jest modułowy system uwierzytelniania (PAM), mechanizm pojedynczego logowania (SSO) czy zarządzanie autoryzacjami (IAM.).