niedziela, luty 25, 2024
niedziela, 03 maj 2020 17:44

Pieczątka - przydatne narzędzie dla wielu zawodów

Pieczątki księgowe Pieczątki księgowe

W dobie cyfryzacji wydaje się, że pieczątka jest nam zbędna. Nic bardziej mylnego. Pieczątki wykorzystuje się w bankowości, księgowości, budownictwie, a nawet na stacjach benzynowych. Nie dość, że znacząco ułatwiają pracę, to dynamizują ją, gdy mamy do czynienia z dużą ilością dokumentów. Gdzie wykorzystuje się pieczątki, a gdzie się ich wymaga?

Każdy z nas ma w domu przynajmniej kilka opieczętowanych dokumentów. Mogą to być świadectwa ukończenia szkoły, studiów, akt notarialny, ale także pospolite rachunki i awiza. Pieczątki będą nam służyć, dopóty będziemy korzystać z papieru, a nawet dłużej. Dlaczego? Otóż są stemple, które wykorzystuje się np. do znakowania różnego rodzaju materiałów np. ubrań. To przydatne rozwiązanie choćby dla rodziców zapominalskiego dziecka. W ten sposób można oznaczyć strój sportowy, który zdarzało się gdzieś zapodziać. To tylko nieliczne przykłady współczesnego wykorzystania pieczątek. Technologia sprawia, że tworzone są nowe, bardziej precyzyjne stemple o wysokiej rozdzielczości.

Księgowość pieczęciami stoi

Każde biuro księgowe wyposażone jest w wiele różnego rodzaju pieczęci. Pozwalają na zapanowanie nad dużą ilością dokumentów, są różnej wielkości i mają wielorakie przeznaczenie. Wśród nich można wyszczególnić oznaczenia: sprawdzono pod względem formalnym, potwierdzam za zgodność z oryginałem, przelew bankowy, wpłynęło dnia czy sprawdzono pod względem rachunkowym. Pieczątki księgowe w tej branży to obowiązkowy ekwipunek każdego biura, któremu zależy na efektywnym wykorzystaniu czasu.

Biuro obsługuje wielu przedsiębiorców. Każdy z nich dostarcza różne ilości dokumentacji. W sytuacji, gdy codziennie tylko od jednego klienta otrzymamy 1000 faktur, to ich prawidłowe ręczne opisanie zajęłoby wiele godzin kilku osobom. To ewidentnie marnowanie czasu, który można zaoszczędzić przy pomocy odpowiednich pieczątek. Z powodzeniem ograniczymy się do kilkunastu minut stemplowania i katalogowania. Pieczątka to niepozorne urządzenie, które daje wymierne korzyści i oszczędność czasu.

Branża budowlana

Dla niektórych może to być nieco zaskakujące. Ta gałąź kojarzy się głównie z pracownikami fizycznymi i gruszkami betonu. Nie mniej pieczątki nie tyle, co przydają się w budownictwie, co są wymagane i jest to regulowane przez polskie prawo. Wszystkie osoby posiadające uprawnienia budowlane zobligowane są do posiadania pieczęci, którą będą się posługiwać. Pieczątka - uprawnienia budowlane, to wręcz legitymacja potwierdzająca kompetencje do podejmowania decyzji w konkretnym zakresie.

Wykorzystuje się ją m.in. do potwierdzenia wykonania prac. Zawiera takie informacje jak: imię i nazwisko, tytuł zawodowy lub naukowy, unikalny numer ewidencyjny uprawnień budowlanych oraz ich zakres. Wzór pieczątki uprawnienia budowlane i inne przydatne informacje znaleźć można na https://erykpeplinski.pl/sprawdz-jakie-sa-wymagania-w-sprawie-pieczatek-budowlanych-co-na-ten-temat-mowi-prawo/.

Osoby, które nie posiadają stosownych uprawnień, również mogą posługiwać się pieczątkami w budownictwie. Z tego rozwiązania korzystają różne zawody powiązane, w tym architekci. Projekty i plany można w łaty sposób ostemplować. W razie konieczności wyjaśnienia, konsultacji lub kolejnego zlecenia, można w prosty sposób nawiązać kontakt ze sprawdzonymi osobami.

Nowe technologie

Obecnie najbardziej popularne pieczątki to te w kasetkach. Czasami można spotkać ich poprzedniczki, czyli stemple z poduszkami nasączanymi tuszem np. na poczcie. Pojawiają się jednak kolejne generacje, które niosą lepsze rozwiązania. Takim jest z pewnością pieczątka produkowana w technologii flash, nazywana pre-ink lub samotuszującą. Maszyna błyskowa odbija na powierzchni mikroporowatej gumki treść lub grafikę, którą następnie nanosimy na dokumenty.

Cechą charakterystyczną tego rodzaju urządzeń jest to, że są bardzo precyzyjne. Za standard uważa się rozdzielczość 600dpi (ilość punktów obrazu przypadająca na cal). Umożliwia to umieszczanie nawet drobnych elementów na własne pieczątki, bez obawy, że nie będą widoczne. To również dobre narzędzie dla skomplikowanych grafik. W ten sposób można wykorzystać np. logo firmy do oznaczania dokumentów przedsiębiorstwa. Pieczątka flashowa jest droższa od standardowych wersji, ale jej jakość jest nieporównywalnie lepsza. Poszukując tego typu narzędzi, warto zajrzeć na https://arekskuza.pl/czym-jest-pieczatka-flashowa/.

Wiele branż wykorzystuje pieczątki na co dzień. Mają one wiele zastosowań od zwykłego datownika do autoryzacji ważnych pism. To też znaczące ułatwienie dla osób pracujących z dużą ilością dokumentacji. Jak widać, pieczątki nie przechodzą do lamusa, a stają się coraz lepsze jakościowo, co pozwala na stosowanie ich w szerszym zakresie.