czwartek, 28 listopad 2019 16:35

CRM czyli efektywne zarządzanie relacjami z klientem

Systemy CRP Systemy CRP

 Firmy z różnej branży, o różnym zasięgu i odmiennej skali działania w dużej mierze są w stanie utrzymać się na rynku z dochodów. Dochody są generowane dzięki klientom, którzy są zainteresowanie korzystaniem z naszych usług oraz kupowaniem naszych produktów.

W wielu branżach od klientów właśnie zależy, czy firma będzie przodownikiem, czy ledwo będzie utrzymywać się na powierzchni wypłacalności. Odpowiednie zarządzanie relacjami z klientem jest kluczowym czynnikiem determinującym powodzenie biznesu. Temu właśnie służy CRM.

 

1. Czym jest system CRM

     CRM (ang. Customer Relationship Management) jest systemem mającym za zadanie zoptymalizowanie oraz uspójnienie procesu zarządzania kontaktem z klientami. W małych, rodzinnych firmach nie dostrzega się potrzeby wprowadzania dodatkowych technologii ze względu na marketing szeptany, lub wąskie i znane grono klientów. W momencie jednak gdy firma się rozrasta, oferuję większą gamę produktów a klientów przybywa, niezbędne jest zainwestowanie w spójny system obsługi wszystkich pracowników. To właśnie w systemie CRM gromadzi się wszystkie niezbędne dane, które pozwolą Ci poznać swoich klientów. Dzięki niemu mamy wgląd w historie jego zakupów. Na podstawie częstotliwości oraz preferencji jesteśmy w stanie przewidzieć jego potrzeby i być może zaproponować mu coś więcej niż dotychczas. Nie posiadając sprawnej metodologii poznania klienta, nie będziemy mieli tej świadomości. CRM natomiast w uporządkowany i spójny sposób wykaże tę informację, co może przyczynić się do zwiększenia sprzedaży w przedsiębiorstwie. 

2. Jakie jest zastosowanie systemu CRM w firmie

     System CRM ma główne zastosowanie w firmach, które swoją działalność opierają o sprzedaż lub usługi dla klientów prywatnych bądź firmowych. Systemy CRM mają zastosowanie w dbaniu o relacje z klientem. Przykładem może być sytuacja, w której kiedyś częsty klient nie skorzystał już dawno z naszej oferty. Wtedy system CRM podpowie nam, by dać o sobie znać temu klientowi, zachęcić go do kontynuacji współpracy motywując go zniżką bądź bonem zniżkowym. Dzięki systemom CRM jesteśmy w stanie otrzymać dane potencjalnych klientów, którzy dotychczas nie korzystali z naszego asortymentu z jakiegoś powodu. CRM pomoże nam nawiązać kontakt z takim klientem i być może pozyskać go. 

3. Czy warto wprowadzać systemy CRM

     System CRM będzie wartością dodaną dla każdej firmy bez względu na branżę oraz wielkość. Efektywne zarządzanie relacjami z klientem jest w obecnych czasach jednym z najważniejszych czynników powodzenia biznesu. Dlatego też oprócz wprowadzenia systemu CRM warto wziąć udział w szkoleniach oraz webinarach organizowanych przez ICAN Institute, oraz MITsmr, które pomogą zrewolucjonizować podejście do kontaktu z klientem w każdej firmie. 

 

Wyświetlony 90 razy
© 2013-2019 by SN2.EU