wtorek, kwiecień 16, 2024
czwartek, 10 październik 2019 10:57

Jak zoptymalizować gospodarkę magazynową?

Gospodarka magazynowa Gospodarka magazynowa

Procesy magazynowe, które mają miejsce w dzisiejszych firmach charakteryzują się większą niż kiedyś złożonością a także są obciążone dużą silniejszą presją czasową.

Aby sprostać oczekiwaniom w zakresie organizacji magazynu i jego pracy powszechnie stosowane są rozwiązania z zakresu automatycznej identyfikacji towarów i systemów do przetwarzania danych. Śmiało można powiedzieć, że narzędzia i informatyczne i nowoczesne sprzęty są już dzisiaj niezbędne do usprawniania pracy przedsiębiorstw. Firmy, które odraczają wdrażanie takich rozwiązań odbierają sobie możliwość konkurowania z najlepszymi w swojej branży.

Współczesne realia rynkowe wymuszają konieczność optymalizacji gospodarki magazynowej. Magazyn, jako zaplecze firmy produkcyjnej, ale także dystrybucyjnej czy handlowej, to pierwsze i podstawowe miejsce, od którego należy zacząć poprawę działań i zwiększanie wydajności firmy. Przyspieszenie procesów logistycznych w tym obszarze jest istotnym czynnikiem budującym dzisiejszą przewagę konkurencyjną. 

Specyfika procesów magazynowych

Procesy magazynowe, które mają miejsce w dzisiejszych firmach charakteryzują się większą niż kiedyś złożonością a także są obciążone dużą silniejszą presją czasową. Aby sprostać oczekiwaniom w zakresie organizacji magazynu i jego pracy powszechnie stosowane są rozwiązania z zakresu automatycznej identyfikacji towarów i systemów do przetwarzania danych. Śmiało można powiedzieć, że narzędzia i informatyczne i nowoczesne sprzęty są już dzisiaj niezbędne do usprawniania pracy przedsiębiorstw. Firmy, które odraczają wdrażanie takich rozwiązań odbierają sobie możliwość konkurowania z najlepszymi w swojej branży.

System WMS w logistyce i produkcji (Warehouse Management System)

System WMS wspiera wszelkie kroki  związane z zarządzaniem produktami znajdującymi się na magazynie. Sprawdza się on zarówno w firmach produkcyjnych jak i logistyce. Wyzwania wynikające z dużej powierzchni magazynów i ilości zgromadzonych tam produktów jak i składowania surowców/ produktów o różnym przeznaczeniu oraz często należących do wielu firm stają się możliwe do pokonania.  Poniżej kilka kluczowych obszarów, które usprawnia wdrożenie WMS od OptiMESa.

Przepływ informacji

WMS jest odpowiedzią na problem współczesnych dużych firm i magazynów jakim jest słaby przepływ informacji. W module WMS OptiMESa wszystkie dane są w jednym miejscu. Cała zawartość magazynu jest skatalogowana i dostępna w każdej chwili, z dowolnego miejsca. Właściwa komunikacja na magazynie wpływa przecież na produkcję, zakupy a finalnie na sprzedaż i zyski. WMS aktualizuje na bieżąco stany magazynowe, informując o konieczności złożenia zamówienia. System zapewnia wymianę danych między producentem, dystrybutorem a klientem detalicznym. 

Kody kreskowe, czytniki i terminale mobilne

Kluczem do sukcesu jest integracja WMS z urządzeniami inwentaryzującymi oraz umożliwiającymi natychmiastowe lokalizowanie towaru w konkretnej przestrzeni magazynowej. Dzięki inteligentnym rozwiązaniom WMS skraca czas przyjmowania zamówień oraz ich realizacji a kontrolę i weryfikację stanów magazynowych czyni bardziej rzetelną i prostszą. Jest to możliwe dzięki terminalom mobilnym, czytnikom oraz znakowaniu, kodowaniu i etykietowaniu produktów i opakowań. Automatyczna rejestracja wszystkich etapów „podróży” produktu tj. przyjęcie, pakowanie czy przygotowanie do wysyłki pozwala na odnotowanie w systemie przepływu towarów a dzięki temu bardziej wydajną pracę i na bazie zgromadzonych informacji dalsze doskonalenie procesów. Zyskujesz tym samym narzędzia, które usprawnią organizację pracy załogi i wyeliminują tzw. błędy ludzkie. W efekcie wszystko jest szybko i rzetelnie policzone przy przyjmowaniu i wydawaniu towarów. 

Automatyczne dokumenty magazynowe

Poza skróceniem czasu wspomnianych wyżej operacji system ogranicza do minimum papierową biurokrację. Jest to duży atut zarówno dla klienta jak i dla pracowników, którzy dzięki WMS tworzą mniejszą liczbę niepotrzebnych dokumentów - te które są naprawdę niezbędne system pomoże im wygenerować w zaledwie kilka chwil. Dzięki WMS oszczędzasz czas na przyjęciach, wydaniach, kompletacjach i załadunkach  a tworzenie BOM przestaje być wyzwaniem.

Kontrola stanów magazynowych

System WMS pilnuje minimalnych i maksymalnych stanów, wysyłając odpowiednio wcześnie alerty – wszystko po to aby zabezpieczyć ciągłość produkcji i jednocześnie nie lokować zbyt dużej ilości pieniędzy w towarze. 

WMS pozwala osobom zarządzającym kontrolować na bieżąco stany zapasów na magazynie, analizować dostępne w ułamku sekundy wartościowe raporty oraz optymalnie planować zakupy. Rola managerów zostaje przesunięta do czuwania nad całością i podejmowania decyzji ukierunkowanych na kolejne optymalizacje, codzienną żmudną pracą zajmuje się system. Wdrożenie systemu WMS poprawia organizację i porządek na magazynie. Ten moduł magazynowy OptiMES gwarantuje zachowanie bezpieczeństwa a także zgodności z ISO 9001. Pozwala na zoptymalizowanie przestrzeni magazynowej, ograniczenie błędów ludzkich na magazynie, zwiększenie wydajności pracowników i oszczędność czasu na czynnościach, które mogą być automatyzowane. Do tego dochodzą analizy i raporty umożliwiające świadome podejmowanie decyzji. 

Sprawdź co dokładnie w Twojej firmie może zoptymalizować system OptiMES.