poniedziałek, 29 październik 2018 11:03

Fungicydy w pszenicy- jak je stosować?

Fungicydy są środkami chemicznymi, które wykorzystywane są do zwalczania grzybów, atakujących niektóre gatunki roślin. Środki te w pierwszej kolejności hamują procesy oddychania grzybów oraz biosyntezę białek i kwasów nukleinowych. Dzięki temu uszkadzany jest proces wymiany substancji między komórka grzyba a rośliną. Dodatkową zaletą fungicydów jest wpływ na odbywające się w roślinach procesy odpornościowe.

 

Fungicydy w uprawie pszenicy

Pszenica jako zboże bardzo wymagające jest też bardzo podatna na choroby. Dlatego o uprawę należy odpowiednio dbać, stosując również środki profilaktyki. W tym celu należy zastosować odpowiednie opryski. Jednak duże znaczenie ma sposób w jaki to robimy, a także czas, w którym nasze uprawy należy odpowiednio zabezpieczyć.

Oprysk pszenicy

Podstawą wszelkich działań jest dokładna obserwacja naszej plantacji, aby wykryć potencjalne zagrożenie w odpowiednim momencie. Zabezpieczenie przed grzybem w postaci oprysku z fungicydu ma na celu zabezpieczenie liści flagowych, najbardziej istotnych jeśli analizować zagadnienie przez pryzmat przyszłych zbiorów. Oprysk ma tu znaczenie głównie profilaktyczne. Wykonywany jest w czasie, gdy zaczyna grubieć pochwa liściowa liścia flagowego, aż do momentu gdy pojawią się pierwsze liście. Działanie to pozwala w dużym stopniu zminimalizować ryzyko wystąpienia choroby, oczywiście jeśli zostanie odpowiednio przeprowadzone.

Na co zwrócić uwagę?

Każdego roku, na skutek różnych warunków atmosferycznych, oprysk może zostać przeprowadzony w różnym czasie. Wymieniane są także czynniki, które należy brać pod uwagę planując działania profilaktyczne. Co to takiego? Przede wszystkim ważny jest termin siewu, stadium rozwoju naszej rośliny czy podatność odmiany na poszczególne rodzaje chorób.

Jakie fungicydy wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów stosowanych w profilaktyce grzyba, jednak jaki wybrać aby faktycznie zabezpieczyć nasze plony? Fungicydy w pszenicy z Syngenta.pl gwarantują, że zakupione preparaty odpowiednio i skutecznie zabezpieczą naszą plantację

Wyświetlony 317 razy
© 2013-2019 by SN2.EU