sobota, kwiecień 27, 2024
wtorek, 06 styczeń 2015 12:50

Pracownik 50+ szuka pracy

Doświadczenie, solidność i dyspozycyjność to główne zalety pracowników 50+. Nie oznacza to jednak, że członkom tej grupy najłatwiej jest znaleźć pracę – przeciwnie, dojrzały wiek jest wymieniany jako główna przyczyna niemożności znalezienia zatrudnienia

Współczesny pracownik pracę zmienia przynajmniej kilka razy w trakcie swojego życia zawodowego. Pracownicy 50+ przeciwnie – najczęściej wiążą się z jednym zakładem pracy, zaś kolejnego zakładu pracy poszukują dopiero w przypadku, gdy ten, w którym byli dotychczas zatrudnieni kończy działalność lub pracodawca – np. z uwagi na redukcję etatów – jest zmuszony rozwiązać z nimi stosunek pracy. Wówczas też osoby te mogą zadawać sobie pytanie, w jaki sposób ponownie odnaleźć się na rynku pracy. Z uwagi na fakt, że dojrzali pracownicy przez lata nie interesowali się rynkiem pracy, najczęściej czują się na nim zagubieni. W jaki sposób szukać stałej posady w wieku, który – z perspektywy pracowników 50+, nie zaś pracodawców – wydaje się być idealny by realizować się zawodowo?

Po wsparcie do urzędu pracy
Osoby dojrzałe, które poszukują pracy, powinny rozpocząć od rejestracji w najbliższym urzędzie pracy. Dzięki temu nie tylko będą miały ubezpieczenie zdrowotne, lecz przede wszystkim będą mogły skorzystać z pomocy i wsparcia specjalistów. Nie bez znaczenia jest też dostęp do ofert pracy. Wszystko to powinno sprawić, że będą w stanie efektywniej szukać zajęcia.
Aktualnie urzędy pracy nie tylko posiadają liczne narzędzia, za pomocą których mogą wspierać osoby poszukujące zatrudnienia, lecz także w ich strukturach działają doradcy zawodowi. To właśnie oni mają możliwość, po zapoznaniu się z sytuacją osoby bezrobotnej, skierować ją na staż, szkolenia lub pomóc jej w uzyskaniu funduszy np. na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. Wszystko po to, by bezrobotni jak najszybciej powrócili na rynek pracy. Trzeba bowiem pamiętać, że im dłuższy okres minie od momentu utraty posady do rozpoczęcia pracy w nowej firmie, tym trudniej będzie bezrobotnemu w niej się odnaleźć.
Przyda się dobrze napisane CV
Pracownicy 50+ najczęściej są w stanie pochwalić się bogatym doświadczeniem zawodowym. I właśnie to jest ich największy atut. Powinien on zostać wyeksponowany w CV. Podobnie jest np. z lojalnością wobec pracodawcy (może na to wskazywać niewielka liczba zakładów pracy w życiu zawodowym) czy konkretnymi umiejętnościami nabytymi w trakcie świadczenia pracy. Ponieważ pracownicy dojrzali ostatni raz dokumenty aplikacyjne przygotowywali najczęściej kilka czy nawet kilkanaście lat temu, nieoceniona może być pomoc doradcy zawodowego. Taki działa zazwyczaj w urzędzie pracy, można również poszukać pomocy specjalisty zatrudnionego np. w agencjach pośrednictwa pracy. Poza kwestią dopracowania CV, doradca może też pomóc kandydatowi w przygotowaniu się do rozmowy kwalifikacyjnej. Trzeba pamiętać, że ten etap (najczęściej drugi) jest decydujący. Jeżeli aplikujący wypadnie na niej dobrze, zwiększy swoje szanse na otrzymanie posady.
Gdzie szukać pracy?
Oczywistym jest, że osoba bezrobotna nie powinna liczyć wyłącznie na urząd pracy, lecz szukać zajęcia na własną rękę. W przypadku pracowników 50+ nie zawsze musi być to oczywiste. W zależności od wykształcenia i dotychczasowej ścieżki kariery, powinni oni postawić na portale z ogłoszeniami, mogą również sięgnąć po branżową prasę. Bez wątpienia dobrym rozwiązaniem jest popytanie wśród znajomych – może ktoś słyszał ostatnio o rekrutacji?
W czasie szukania pracy osoby bezrobotne powinny być aktywne. Będzie to znak dla potencjalnego pracodawcy, że ma do czynienia z osobą, która poradzi sobie w każdej sytuacji. Warto rozważyć zapisanie się np. na kurs języka obcego. Takie działania powinny pomóc w znalezieniu posady w stosunkowo krótkim okresie.
Praca na własny rachunek
Innym rozwiązaniem jest otwarcie własnej działalności gospodarczej. O tym powinni pomyśleć bezrobotni, którzy przez dłuższy czas nie mogą znaleźć zajęcia, mają zaś doświadczenie, kontakty i są przedsiębiorczy. Rozwijanie swojej własnej firmy może być nie tylko sposobem na bezrobocie, lecz także świetną przygodą i sprawdzeniem się na nowym stanowisku. Z całą pewnością praca na własny rachunek to droga, którą warto przemyśleć. Osoby nią zainteresowane również mogą liczyć na pomoc (choćby ze strony urzędów pracy). Warto przy tym pamiętać, że aktualnie realizowane są różne programy skierowane do przyszłych przedsiębiorców – mogą oni liczyć np. na dofinansowanie lub bezzwrotną pożyczkę na start.

Jeśli szukasz ofert pracy w rejonie Śląska, najlepsze znajdziesz na www.praca-siemianowice.

Media