wtorek, 17 kwiecień 2018 12:20

Jak inwestować w obligacje i gdzie je można kupić ?

Pokaźne oszczędności na koncie często skłaniają do rozmyślania nad tym, czy może warto zacząć inwestować. Z jednej strony propozycja jest kusząca, zwłaszcza że w grę wchodzi możliwy zarobek. Drugą stroną medalu jest ryzyko. Mimo tego, że w większości przypadków jest niewielkie to zaryzykowanie oszczędnościami życia, nie należy do łatwych decyzji.

 

Możliwości inwestycji jest bardzo dużo, a mianowicie od nieruchomości, po lokaty i różnej maści fundusze. Do tej grupy zalicza się także obligacje. Ten rodzaj inwestycji bez wątpienia wymaga dużej wiedzy i rozsądku. Warto pamiętać, że za pomocą obligacji nie nabywamy udziałów w danym przedsiębiorstwie, ale jedynie pożyczamy pieniądze na umowny okres. Po jego upłynięciu zainwestowana kwota powiększona jest o odsetki. Nieznajomość tematu w pewnym sensie ogranicza możliwości, ale zupełnie ich nie wyklucza. Obligacje określane jako papiery wartościowe można sklasyfikować na kilka rodzajów. Podzielić je można w zależności od oprocentowania, długości wykupu, czy też emitentów.

Gdzie można kupić obligacje?

Najczęściej pojawia się pytanie o to, gdzie można nabyć obligacje Skarbu Państwa? Ich popularność wynika z tego, że jako jedne z niewielu nie są obciążone ryzykiem. Ta duża przewaga nad innymi rodzajami wynika z zapisu prawnego, który mówi o tym, że w pierwszej kolejności państwo ma obowiązek wykupić obligacje wszystkich inwestorów w przypadku napotkanych problemów, a dopiero później może zarządzać innymi wydatkami. Obligacje skarbowe w naszym kraju można kupić w dowolnym oddziale banku PKO BP. Ta forma jest o tyle prosta, że klient nie ma konieczności posiadania rachunkowe rejestrowego, a jego założenie nie jest skomplikowane i dokonuje się przy pierwszej transakcji. Inwestować mogą również osoby, które nie chcą wykładać wszystkich swoich oszczędności bowiem cena za obligacje jest stała, czyli w okolicach 100 zł.

Dla odmiany kolejnym przykładem są bardzo ryzykowne obligacje korporacyjne, ale wbrew pozorom pozwalają, na osiągniecie największych zysków. Od niedawna przedsiębiorstwa same mogą ustalać oprocentowanie obligacji, co potęguje zainteresowanie przyszłych inwestorów. Teoretycznie cena takiej obligacji nie jest wygórowana, ponieważ wynosi ok. 100 zł, ale bardzo często w regulaminie pojawia się zapis, że wymagany jest zakup minimum kilkudziesięciu, co daje dość pokaźną sumę. Dwa wymienione rodzaje są dostępne zarówno w trybie publicznym, jak i prywatnym.

Obligacje komunalne są rodzajem inwestycji, gdzie dostęp od strony publicznej i indywidualnej czasami jest nieosiągalny. Emisja obligacji często trafia tylko wybranej liczby podmiotów, które są w stanie wykupić całą wypuszczoną pulę w jednym okresie. W tym wypadku również cena znacznie różni się od pozostałych. Za jedną obligację niekiedy trzeba zapłacić nawet kilka tysięcy złotych.

A może zainwestować w zagraniczne obligacje?

Inwestować można w kraju, ale także w innych państwach. Niektóre domy maklerskie umożliwiają zakup obligacji skarbowych i korporacyjnych, co dla niektórych jest kuszącym i zupełnie nowym wyzwaniem. Wykupić obligacje można tylko i wyłącznie za pomocą pośredników. Dzięki temu można od razu skorzystać z porady, ale też w pewnym sensie uniknąć popełnienia błędów. Inwestując w zagraniczne obligacje nie można zapomnieć o tym, że koszty zakupu liczone są w obcych walutach. Co prawda zyski mogą być dużo większe, ale również możliwe są wahania kursów, które mogą działać zarówno na zyski, jak i straty inwestycji.

Tylko i wyłącznie obligacje skarbowe można nabyć samodzielnie, nawet nie wychodząc z domu. Inne rodzaje wymagają wizyty w domach maklerskich i innych doradztwach inwestycyjnych, które posiadają licencję. Oprócz tego, że w grę wchodzą naprawdę duże sumy pieniędzy, to fachowcy potrafią przeanalizować rynek i zaproponować odpowiednie rozwiązanie. Pośrednictwo jednak wymaga poniesienia odpowiednich kosztów. Za obrót papierami wartościowymi pośrednicy liczą sobie odpowiedni procent od transakcji. Kształtuje się ona w zależności od całej kwoty i konkretnej placówki.

© 2013-2020 by SN2.EU