piątek, 26 styczeń 2018 14:04

Na co zwrócić uwagę przy wyborze karty debetowej?

Karta debetowa to obecnie standardowy produkt bankowy, który otrzymamy wraz z kontem. Pozwala ona dokonywać transakcji bezgotówkowych, wypłatę pieniędzy z bankomatu oraz płatności internetowe. Podpowiadamy, na które parametry karty warto spojrzeć przed podpisaniem umowy.

  • Opłaty i prowizje

Polski rynek usług bankowych od lat rozpieszcza klientów. W ofercie niejednego banku znajdziemy zupełnie darmowe konta, w pakiecie z którymi karta debetowa nie będzie nas nic kosztowała. W niektórych przypadkach jest to prawdziwe 0 zł, w innych musimy zadbać o stałe wpływy lub wykonać określoną liczbę transakcji (zazwyczaj niewielką). Coraz częściej otrzymujemy też bezkosztowy dostęp do wszystkich bankomatów na całym świecie – nie zapłacimy nic za samą wypłatę, a jedynie za przewalutowanie sumy, którą chcemy pobrać.

  • Organizacja płatnicza

Rynek kart debetowych w Polsce jest podzielony pomiędzy dwóch globalnych gigantów: organizację Visa i Mastercard (działającą również pod marką Maestro). Różnice pomiędzy kartami z jednym i drugim logotypem są niewielkie, jeżeli planujemy wykonywać wyłącznie płatności w rodzimej walucie. Każda organizacja płatnicza ma natomiast własny kurs rozliczeniowy, który wpływa na wysokość obciążenia za płatności m.in. w euro i dolarach. W obu przypadkach otrzymamy dostęp do płatności zbliżeniowych nazywaniach odpowiednio Visa payWave i Mastercard PayPass. Warto pamiętać, że rywalizujące ze sobą organizacje często organizują promocje dla posiadaczy określonego rodzaju karty. Chociażby z tego względu warto mieć w portfelu i jeden i drugi plastik.

  • Powiadomienia

Bardzo wygodną usługą są powiadomienia dotyczące określonych transakcji na koncie. Możemy zamówić SMSową informację za każdym razem, gdy nasza karta debetowa jest w użyciu. Pozwala to zminimalizować szanse na to, że staniemy się ofiarami cyberprzestępców, a także mieć na bieżąco i bez logowania dostęp do informacji bankowych.  W zależności od banku, z którym się zwiążemy, taka usługa może być płatna lub darmowa. Wybierając kartę debetową i konto, warto zwrócić uwagę na to, czy w ogóle mamy możliwość otrzymywania wygodnych alertów i czy bank zaoferuje nam je w standardzie.

  • Możliwość personalizacji

Niemal każda karta debetowa posiada parametry, które można personalizować. W niektórych przypadkach będzie to możliwość wyboru indywidualnego zdjęcia, które bank wykorzysta jako tło. W innych klienci mogą samodzielnie podjąć decyzję o tym, czy aktywować płatności zbliżeniowe. W niektórych bankach użytkownicy kart sami decydują, jakie mają być różne limity dla wypłat z bankomatu, transakcji bezgotówkowych, czy korespondencyjnych i telefonicznych. Większość polskich banków pozwala w bardzo intuicyjny sposób dostosować charakterystykę karty do profilu i przyzwyczajeń jej posiadacza.

 

Wyświetlony 321 razy
© 2013-2019 by SN2.EU