czwartek, 28 grudzień 2017 15:38

Program emerytalny- jak wybrać?

Kiedy rozpoczynamy karierę zawodową, prędzej czy później musimy zastanowić się nam wyborem odpowiedniego programu emerytalnego. Często stajemy przed wyborem, czy wybrać ZUS, czy OFE. Zanim zdecydujemy warto dokładnie sprawdzić, czym różnią się obie opcje i jakie korzyści mogą nam przynieść.

Fundusz emerytalny

Zakładając go rozpoczynamy proces gromadzenia pieniędzy, by po osiągnięciu odpowiedniego wieku móc otrzymywać należną nam emeryturę. Obecnie istnieją trzy filary programów emerytalnych. Pierwszy to oczywiście ZUS, kolejne: Powszechne Towarzystwa Emerytalne, Otwarte Fundusze Emerytalne oraz dobrowolny fundusz, który można wybrać indywidualnie.

OFE na czym to polega?

Część pieniędzy przeznaczonych na naszą emeryturę trafi do Otwartego Funduszu, który zacznie inwestować składkę. Niektórzy uważają, ze jest to bardzo ryzykowny sposób, jednak warto zauważyć, że stworzono specjalny system zabezpieczeń. Jeśli zysk będzie mniejszy od stopy zwrotu, PTE musi zwrócić różnicę.

Trzeci filar

Jest to opcja dla osób, którzy nie chcą wpłacać swoich środków do ZUSu lub na inne konta bezpośrednio z nim związane. To bardzo dobre rozwiązanie dla przedstawicieli, tak zwanych wolnych zawodów. Jeśli nie chcemy ryzykować niską emeryturą, warto zabezpieczyć się odpowiednio inwestując zarobione pieniądze.

Skorzystaj z pomocy

Wybór odpowiedniego programu emerytalnego jest ważną decyzją. Warto skorzystać z pomocy specjalistów. Na stronie viennalife.pl znajdziemy wiele przydanych informacji i porad na temat funduszy. Eksperci doradzą nam, jaka opcja będzie dla nas najodpowiedniejsza i stworzą plan, który pozwoli nam dobrze zainwestować środki, a w konsekwencji zarobić.

Odkładając pieniądze na przyszłość musimy wziąć pod uwagę wiele czynników. Każdemu z nas zależy na godnym życiu podczas emerytury. Przemyślana decyzja dotycząca funduszu, pozwoli nam na godne życie po skończeniu pracy zawodowej.

© 2013-2020 by SN2.EU