czwartek, 21 wrzesień 2017 18:33

Za co odpowiada biuro rachunkowe?

Zlecenie prowadzenia księgowości podmiotom zewnętrznym ma wiele zalet. Przede wszystkim przedsiębiorca jest odciążony kwestiami związanymi z rachunkowością i może zająć się tym na czym się zna najlepiej - czyli prowadzeniem i rozwijaniem własnego biznesu.

To nie tylko oszczędność czasu, ale również zdjęcie pewnej odpowiedzialności z przedsiębiorcy, a przeniesienie jej na biuro księgowe. Trzeba jednak pamiętać, że za błędy biura odpowiedzialność przed organem skarbowym ponosi podatnik. W przypadku nieprawidłowości może on natomiast domagać się od biura odszkodowania.

Co zatem leży w gestii biura rachunkowego? Pomoc od samego początku tworzenia firmy – a więc przygotowanie dokumentów rejestracyjnych, zgłoszenie powstania firmy w różnych instytucjach, przygotowanie miesięcznych i kwartalnych deklaracji podatkowych, wyliczanie i opłacanie na czas składek społecznych czy zdrowotnych.

Współpraca z biurem rachunkowym to również dostęp do fachowej i profesjonalnej wiedzy, która jest niezbędna zwłaszcza jeśli chodzi i systematyczne zmiany w przepisach, nowe interpretacje i obowiązki.

Szczegółowy zakres obowiązków spoczywających na biurze księgowym warto ustalić na początku współpracy i zapisać szczegółowo w umowie. Poza wspomnianymi wyżej obowiązkami biura można również wyznaczyć je jako podmiot reprezentujący interesy przedsiębiorcy w sytuacji kontroli z organu podatkowego.

Biuro księgowe Lublin jest to więc korzystna z perspektywy przedsiębiorcy współpraca, dzięki której prowadzący biznes ma więcej czasu i nie musi martwić się aspektami związanymi z księgowością czy opłaceniem ważnych składek na czas. Współpracując z biurem przedsiębiorca może zlecić mu również rozliczenie roczne pit – odsuwając od siebie kolejny obowiązek, zyskując więcej czasu na własne sprawy związane z prowadzeniem firmy.

Zatrudnianie biura księgowego jest więc bardzo wygodną i korzystną dla przedsiębiorców opcją. Mimo to część z nich decyduje się na samodzielne jej prowadzenie. Może to jednak nastręczać wiele trudności. Po pierwsze trzeba liczyć się z koniecznością poświęcenia odpowiedniej ilości czasu, dopilnowania terminów, znajomości przepisów oraz interpretacji prawnych – które niestety nie zawsze są jasne i jednoznaczne.

Wyświetlony 778 razy
© 2013-2019 by SN2.EU