środa, 20 wrzesień 2017 06:01

Poświadczenie spadku u notariusza

Jeszcze kilka lat temu stwierdzenie nabycia spadku możliwe było jedynie w sądzie. U notariusza można było złożyć w ciągu 6 miesięcy od śmierci spadkodawcy, oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku, bądź o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Jednak sprawa w sądzie i tak musiała się odbywać. A na tę często trzeba było trochę poczekać.

Obecnie przepisy pozwalają na załatwienie formalności spadkowych wyłącznie u notariusza, o ile nie zachodzą okoliczności utrudniające potwierdzenie dziedziczenia.

 

Potwierdzenie nabycia spadku u notariusza – dlaczego warto?

Na poświadczenie nabycia spadku u notariusza najczęściej decydują się osoby, którym zależy na czasie. Terminy są o wiele krótsze niż w przypadku rozpraw sądowych. Z reguły termin wyznaczany jest w ciągu kilku dni od zgłoszenia się do notariusza (o terminie muszą wiedzieć wszystkie osoby zainteresowane i stawić się w kancelarii na odczytaniu protokołu i w celu jego podpisania). Najczęściej na taki krok decydują się osoby, które dziedziczą na postawie testamentu, gdyż znacznie to przyśpiesza bieg spraw, szczególnie jeśli w zakres spadku wchodzi gotówka ulokowana na kontach bankowych. Pozwala to też na szybsze załatwienie praw związanych z dziedziczeniem firm.

Jak wygląda poświadczenie nabycia spadku u notariusza?

Poświadczenie nabycia spadku u notariusza wygląda nieco inaczej niż stwierdzenie nabycia spadku w sądzie. Notariusz, o ile dziedziczenie następuje na postawie testamentu, przygotowuje protokół otwarcia i odczytania tego dokumentu. Zawarte są w nim dane takie jak: kto jest spadkodawcą, forma testamentu oraz kto dziedziczy. Potem następuje przygotowanie dokumentu, jakim jest akt poświadczenia dziedziczenia. Więcej na temat czynności notarialnych związanych z przygotowaniem poświadczenia dziedziczenia oraz o kosztach notarialnych można przeczytać na stronie www.notariuszrataje.pl.

Trzeba też pamiętać, że są określone sytuacje, w których notariusz nie będzie mógł przygotować aktu poświadczenia dziedziczenia. Do takich zalicza się między innymi dziedziczenie na podstawie testamentu nadzwyczajnego, a także sytuację, gdy spadkodawca był obywatelem obcego kraju lub majątek spadkowy znajduje się poza granicami naszego kraju.

Wyświetlony 1237 razy
© 2013-2019 by SN2.EU