piątek, 12 maj 2017 16:29

Czy zakup na raty się opłaca?

Zakupy na raty to coraz bardziej popularna forma płatności oferowana zarówno przez sklepy stacjonarne, jak i internetowe. Nawet biura podróży pomagają spełniać wakacyjne marzenia, oferując beztroski wypoczynek na kredyt bez prowizji. Oferta spłaty w ratach o oprocentowaniu 0% to bardzo kusząca propozycja, ale czy jest ona opłacalna?

 

Raty 0%

Zanim zdecydujesz się na raty bez oprocentowania, sprawdź czy w ofercie nie są ukryte dodatkowe koszty. Może okazać się, że wraz z kredytem trzeba wykupić dodatkowe ubezpieczenie lub zapłacić jednorazową prowizję. Dlatego zawsze warto dokładnie przeczytać warunki umowy przed jej podpisaniem. 

Zakupy na raty powinny być także poprzedzone dokładną analizą domowego budżetu. Jeśli mamy środki finansowe na koncie oszczędnościowym lub lokacie, to korzystniejszym rozwiązaniem będzie dla nas rozłożenie płatności na raty. Ulokowane odpowiednio pieniądze będą same na siebie zarabiać i może się okazać, że zobowiązanie zostanie w całości opłacone z odsetek. Jest to również dobre wyjście dla osób, które mimo to, że nie mają zabezpieczonych środków finansowych, są w stanie opłacać miesięczne raty ze stałego źródła dochodów. Z kredytem powinny wstrzymać się jednak osoby o niestabilnej sytuacji finansowej.

Zalety płacenia w ratach

Decydując się na raty bez oprocentowania i ukrytych kosztów nie nadwyrężymy domowego budżetu, a posiadane rezerwy finansowe możemy zachować na czarną godzinę. Dzięki możliwości płacenia w ratach, można szybko zakupić niezbędny sprzęt, na który w danej chwili nie mamy pieniędzy.

Regularnie spłacając raty, stajemy się również wiarygodnymi klientami w oczach banków czy operatorów telefonii komórkowej, którzy weryfikują nas w biurach informacji gospodarczej przed podpisaniem umowy. Warto wiedzieć, że możemy wnioskować o dopisanie informacji pozytywnej za każdą opłaconą ratę. Wystarczy, że sklep, w którym nabywamy towar ma podpisaną umowę z biurem informacji gospodarczej i złożymy stosowny wniosek. Pozytywna informacja gospodarcza może nam pomóc w procesie ubiegania się o kolejne kredyty oraz przy negocjacji ich warunków, a także innych umów. 

Minusy ratalnego zobowiązania

Cena towaru kupowanego na raty może okazać się wyższa od standardowej ceny w innych sklepach czy w internecie. Ponadto robiąc zakupy za gotówkę możemy czasem wynegocjować niższą cenę lub skorzystać z rabatu czy aktualnych promocji. Wadą zakupów na kredyt jest również fakt, że spłacanie rat zajmuje więcej czasu niż płatność gotówką. Poza tym cały czas mamy świadomość, że czeka nas jeszcze kilka rat do uregulowania.

© 2013-2020 by SN2.EU