niedziela, 25 listopad 2018 13:05

Reklama lokalnej firmy w internecie

Konkurencja na rynku lokalnym jest duża, dlatego wykorzystanie wszystkich dostępnych kanałów reklamowych to często być albo nie być dla firm. Lepsza i tańsza reklama, dobrze prowadzone działania marketingowe to więcej zleceń i więcej klientów. To szansa na wyprzedzenie konkurencji, umocnienie się na rynku i rozwój.

Lokalne firmy, w rozumieniu obszaru działania to zwykle niewielkie przedsiębiorstwa, które mają ograniczone przychody i niewielkie budżety reklamowe. Do niedawna dominowało tradycyjne podejście do marketingu i reklamy oraz wiara w reklamę wizualną, w prasie i w lokalnym radio, rzadziej w telewizji. Ta sytuacja już się zmieniła, niewielkie firmy również w internecie dostrzegły szansę dla siebie, chociaż nie zawsze potrafią ją wykorzystać. Dość często pada argument o braku strony internetowej, jako przeszkodzie w prowadzeniu aktywnych działań reklamowych w internecie. Czy strona internetowa jest konieczna?

Strona internetowa

Internet to świat wirtualny, w którym adres www i strona internetowa jest tym, czym w rzeczywistym świecie siedziba firmy. Wszystkie działania reklamowe prowadzone w internecie w zasadzie powinny kierować do firmowej strony internetowej. Lokalni przedsiębiorcy twierdzą, że własna strona internetowa to duży koszt. Jest tak jedynie w przypadku rozbudowanej strony uzupełnionej o dodatkowe moduły, na przykład sklep internetowy. Małym lokalnym przedsiębiorcom najczęściej wystarcza strona wizytówka, z podstawowymi danymi, ofertą, panelem kontaktowym, ewentualnie z mapka dojazdu. Jeśli ktoś nie potrafi samodzielnie wykonać takiej strony, powinien ją zlecić, zastrzegając utworzenie serwisu na popularnym CMS-ie, na przykład na WordPressie. Można również pokusić się o niewielki wydatek na comiesięczny abonament obejmujący utrzymanie strony. Własna strona internetowa będzie przydatna do prowadzenia działań marketingowych w innych portalach, chociaż nie zawsze jest konieczna (więcej na stronie www.nvvi.eu).

Reklama w Google

Powinniśmy napisać reklama w wyszukiwarkach, ale na dzień dzisiejszy liczy się tylko Google. Marketing prowadzony w wyszukiwarkach (SEM), w tym w Google opiera się na organicznych wynikach wyszukiwania, kto się pojawi wysoko w tych wynikach na słowa związane ze swoja branżą, ten może liczyć na odwiedziny potencjalnych klientów. Warto zainteresować się takimi pojęciami jak SEO, pozycjonowanie, a w tym wypadku pozycjonowanie lokalne, najbardziej przydatne dla małych firm. Skuteczne przeprowadzenie pozycjonowania lokalnego to jest to, o co chodzi w pozycjonowaniu lokalnej firmy (więcej o pozycjonowaniu lokalnym - www.nvvi.eu/pozycjonowanie-stron-gorzow). Widoczność w całej Polsce jest jej zbędna, bo szansa na klienta z oddalonej miejscowości jest znikoma. Warto wspomnieć, że dla wielu słów kluczowych z różnych branż Google stosuje tzw. geolokalizację, czyli wyświetlane wyniki wyszukiwania związane są z rozpoznaną lokalizacją komputera pytającego. Dlatego na strona internetowa musi być optymalizowana nie tylko na szereg branżowych słów kluczowych, ale również na nazwę miejscowości. Pozycjonowanie, a w szerszym ujęciu SEO, to dość długi i mozolny proces dla cierpliwych. Komu się spieszy, może zainteresować się reklamą PPC, w przypadku Google jest to przede wszystkim AdWords. To są reklamy pojawiające się głównie nad wynikami wyszukiwania, więc są zawsze widoczne. Niestety, o ile pozycjonowanie daje względnie trwałe wyniki, to w przypadku AdWords trzeba ciągle płacić i to sporo. Niemniej warto zainteresować się obydwiema formami marketingu w wyszukiwarkach, ponieważ nawzajem się uzupełniają.

Swoją obecność w Google trzeba zaznaczyć tworząc wizytówkę firmy w serwisie Google Moja Firma. Jeżeli taką wizytówkę zweryfikujemy, to mamy szansę na pojawienie się na pierwszej stronie lokalnych wyników wyszukiwania. Kolejność wyświetlania jest następująca: reklamy AdWords, mapka, wizytówki, wyniki organiczne. Utworzenie wizytówki jest darmowe, więc obowiązkowo trzeba z tego skorzystać. To nie jest trudne, zresztą w internecie jest dużo poradników, które poprowadzą za rękę. Działania AdWords i pozycjonowanie zapewne będą zlecane zewnętrznym wykonawcom, ale wizytówkę Google należy zakładać na własnym koncie, żeby mieć nad nią kontrolę.

Portale społecznościowe

Praktycznie wszystkie portale społecznościowe są za darmo, a z czegoś muszą się utrzymać, więc nastawione są na prezentowanie reklam. Wystarczy utworzyć firmowe konto i zacząć działać. Od tego momentu zaczynają się schody, bo te działania wymagają specjalistycznej wiedzy. Niełatwo jest uzyskać duży naturalny zasięg na Facebooku, czy Instagramie, dlatego trzeba wspomagać się reklamą. Podobnie jak w AdWords, reklama w mediach społecznościowych ma spore możliwości określania grupy docelowej, w tym także geograficznie. Trzeba z tych możliwości korzystać, aby nie marnować pieniędzy. Portale społecznościowe oferują statystyki, które trzeba codziennie analizować i korygować ustawienia reklam.

W przypadku portali społecznościowych nie jest wymagana własna strona internetowa, ale lepiej ją mieć. Możemy wówczas kierować reklamy bezpośrednio na swoją stronę, co może skutkować lepszą konwersją.

W podstawowym zakresie, na niewielkim pułapie działania marketingowe w internecie można prowadzić samodzielnie. Na pewnym etapie korzystniej będzie je zlecić i skupić się na tym, co we własnym biznesie jest najważniejsze.

Czytany 253 razy

Artykuły powiązane

Horoskop

Ryby 19.II. - 20.III.

Ryby 19.II. - 20.III.

  „Marzenie o czymś nieprawdopodobnym ma własną nazwę. Nazywamy je nadzieją.” Jostein Gaarder dalej
Bliźnięta 22.V. - 20.VI.

Bliźnięta 22.V. - 20.VI.

„Jestem optymistą, ale optymistą, który bierze ze sobą płaszcz przeciwdeszczowy.” Harold Wilson dalej
Baran 21.III. - 20.IV.

Baran 21.III. - 20.IV.

  „Gdy cię mają wieszać, poproś o szklankę wody. Nigdy nie wiadomo, co się wydarzy, zanim przyniosą.” Andrzej Sapkowski dalej
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Biznes i finanse

  • 1