środa, 07 październik 2020 12:20

Jak wybrać okulary do pływania?

zajęcia pływania dla dzieci zajęcia pływania dla dzieci

Nauka pływania to bardzo ekscytujące zajęcie dla wielu dzieci. Aby jednak sprawiało im przyjemność i być może w przyszłości przerodziło się w pasję, należy w szczególności zadbać o to, aby nasza pociecha w trakcie lekcji pływania lub zabawy w basenie czuła się w wodze komfortowo. Dlatego też jednym z istotnych aspektów, na które koniecznie należy zwrócić uwagę, jest wybór odpowiednich okularów do pływania. Na co zwracać uwagę przy zakupie?

 

Dlaczego dziecko potrzebuje okularów do pływania?

Na świecie istnieje zdecydowanie niewielka liczba osób, którym nie przeszkadza woda przedostająca się do oczu w trakcie pływania. O ile okulary nie są niezbędne, jeśli całą rodziną wybieramy się nad morze lub zalew i dzieci większość dnia spędzają na zabawie w wodzie, aniżeli na samym pływaniu, o tyle wizyta na basenie nie może się odbyć bez odpowiednich okularków do pływania.

Każde z dzieci zachowuje się inaczej, a uczucie, jakie wywołuje chlorowana woda z basenu po dostaniu się do oka, nie należy do najprzyjemniejszych. Dlatego też, aby nie zniechęcić naszego dziecka, które przez wpadającą do oczu wodę będzie czuć się na basenie niekomfortowo, warto zaopatrzyć je w dobrane do jego potrzeb okularki pływackie. Będą one mieć również znaczący wpływ na ich zaangażowanie i chęć nauki pływania.

Skuteczna ochrona oczu

Okulary do pływania pełnią jeszcze jedną ważną funkcję. Zabezpieczając oko przed dostaniem się do niego chlorowanej wody, zapobiegają jego podrażnieniom lub zapaleniu spojówek. Oprócz tego, chronią wrażliwe oczy dzieci przed przedostawaniem się do nich ewentualnych zanieczyszczeń i drobnoustrojów, które ze względu na duże zagęszczenie mogą znajdować się w wodzie basenowej. Basen to miejsce, w którym szczególnie należy zwrócić na to uwagę – nie mamy wówczas większej kontroli nad tym, czy zadbano o właściwy poziom higieny. Dlatego warto zrobić wszystko, by zminimalizować wszelkie ryzyko.

Okulary do pływania dla dzieci – czym kierować się przy ich wyborze?

 Wybierając okulary na zajęcia pływania dla dzieci, warto kierować się ich rozmiarem oraz tym,  czy odpowiednio przylegają do twarzy. Okulary pływackie powinny być przede wszystkim komfortowe w noszeniu i obejmować obszar całego oka. Stąd poszukując idealnych okularków do pływania dla swojego dziecka, warto zabrać je ze sobą na zakupy i sprawdzić ich przyczepność i to jak przylegają do skóry.

Nauka pływania dla dzieci

Nauka pływania dla dzieci

Wybierając okulary dla dziecka, należy przyłożyć je do oczu bez zakładania gumki na głowę. Dobrze dopasowane okularki powinny przyssać się do skóry na kilka sekund. Jeśli powodują dyskomfort i zbyt duży ucisk wokół oczu, to sygnał, że są za małe.  Nie warto wybierać także zbyt dużych okularów pływackich – będą nieszczelne, przez co woda dostanie się do oczu.

Soczewka i pole widzenia

Wybierając okulary do pływania dla dziecka, warto zwrócić uwagę na funkcje soczewki i to, jak szerokie jest w nich pole widzenia, które odgrywa bardzo ważną rolę. Warto, aby soczewki były wyposażone w tzw. powłokę anti-fog. Stanowi ona standard w większości modeli dostępnych na rynku. Powierzchnia anti-fog zapobiega pokrywaniu się szybek okularów parą, dzięki czemu dziecko nie musi co chwilę zdejmować okularków i przecierać ich, aby lepiej widzieć pod wodą.

Niektóre z okularów pływackich zostały zaprojektowane w sposób, dzięki któremu posiadają większy kąt widzenia. Jest to szczególnie dobre rozwiązanie dla dzieci, ponieważ pozwala im na lepszą orientację w otoczeniu i jest bardzo komfortowe podczas wodnych zabaw.

Przy wyborze okularków do pływania powinno się zwracać uwagę także na to, czy powierzchnia szybki posiada specjalne powłoki odbijające refleksy świetlne. Dobrze aby okulary do pływania były również wyposażone w filtry UV. Te właściwości są szczególnie ważne, jeśli w trakcie lata korzystamy z otwartych basenów. Nie tylko zabezpieczają przed powstawaniem refleksów świetlnych, które mogą podrażniać oczy dziecka. Okulary pływackie z filtrami UV skutecznie chronią oczy wzrok najmłodszych i zabezpieczają przed przenikaniem szkodliwego promieniowania UVA I UVB.

© 2013-2020 by SN2.EU