środa, czerwiec 12, 2024
czwartek, 30 kwiecień 2020 18:53

Krótki poradnik o remoncie w łazience

Remont mieszkania Remont mieszkania

Łazienka jest tym domowym pomieszczeniem, które remontujemy bardzo rzadko. Zazwyczaj na remont decydujemy się raz na kilka lat. To, dlatego powinien on być przeprowadzony z dużą rozwagą – nie warto ulegać modzie i chwilowym trendom. Na co więc zwrócić uwagę planując renowację łazienki i jak się do tego dobrze przygotować?

 

Idzie nowe – projekt nowej łazienki

Remont łazienki warto rozpocząć od określenia, jakie zmiany chce się wprowadzić do pomieszczenia. Najlepiej zmiany te ustalić weryfikując potrzeby domowników względem tego pomieszczenia. Inspiracją do praktycznych rozwiązań będą magazyny i portale wnętrzarskie. Podpowiedzą one również, jak estetycznie urządzić wnętrze. Jeśli nie chce się planować wyglądu nowej łazienki samodzielnie, to można skorzystać z pomocy projektanta wnętrz. Pomoże on w doborze materiałów i kolorów, zakupie wyposażenia, podpowie triki aranżacyjne i praktyczne rozwiązania.

Od pomysłu do realizacji

Mając już plan remontu pora przejść do realizacji. Najczęstsze prace wykonywane w czasie renowacji łazienki to skuwanie płytek i posadzek, wymiana instalacji hydraulicznych i elektrycznych, montaż nowej armatury. W wielu przypadkach potrzebna jest więc pomoc hydraulika i elektryka. Część prac można wykonać jednak samodzielnie. Decydują się na to osoby, które chcą zaoszczędzić na kosztach remontu.

Remont łazienki

Remont łazienki

Samodzielnie usuwają one stare płytki, wykorzystując do tego młotek i stalowy zbijak, a także skuwają posadzki w łazience. Podejmując się tych prac na własną rękę, trzeba pamiętać o przestrzeganiu przepisów. W Polsce gruzu nie można wyrzucać do śmietnika – grożą za to surowe kary finansowe. Pozostałości po remoncie należy wywieźć na wysypisko lub zamówić specjalne kontenery na gruz. Wynajem możliwy jest na stronie GreenTree – firmy wynajmujące kontenery na gruz zajmują się zarówno odbiorem, jak i utylizacją tego typu odpadów.

W przypadku kompleksowego remontu dobrze jest też skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy. W jej kompetencjach nie tylko będzie przeprowadzenie wszystkich prac, ale zapewnienie kontenerów na gruz i późniejsze pozbycie się śmieci poremontowych. Wykupienie kompleksowej usługi znacznie ułatwia remont, przyspiesza pracę i sprawia też, że całość wykonana jest profesjonalnie.

Remont łazienki w 5 krokach

Krok 1: stwórz projekt nowej łazienki oraz oszacuj cenę materiałów wykończeniowych, urządzeń i sprzętów; pamiętaj, że ceny materiałów i usług różnią się od siebie w zależności od ich jakości.

Łazienka w trakcie remontuŁazienka w trakcie remontu

Krok 2: pierwsze prace wykonywane przy remoncie łazienki to te dotyczące hydrauliki oraz elektryki, kolejne wykonuje glazurnik. Jeśli na remont nie masz wiele czasu, to możesz zlecić go firmie kompleksowo zajmującej się renowacją. Zadba ona o remont łazienki od a do z.

Krok 3: ostatnim etapem remontu jest instalacja i rozmieszczenie mebli oraz sprzętów. Pamiętaj, że powinny znaleźć się one w odpowiednich odległościach i na odpowiednich wysokościach. Dzięki temu korzystanie z nich będzie wygodne.

Media