piątek, marzec 01, 2024
piątek, 03 kwiecień 2020 13:34

Biokominki - alternatywa dla kominka tradycyjnego

Biokominek Biokominek

Biokominek to bezpieczne, ekologiczne urządzenie, które może zastąpić kominek tradycyjny. Jest to rozwiązanie wykorzystujące bezwonne paliwo ekologiczne na bazie alkoholu etylowego.

Ze względu na różnice właściwości obu urządzeń wybór odpowiedniego kominka powinien być starannie przemyślany. Czy biokominek faktycznie może być alternatywą dla kominka tradycyjnego?

Czym różni się biokominek od kominka tradycyjnego?

Biokominek to rodzaj kominka opalany paliwem na bazie alkoholu, najczęściej etylowego. W przeciwieństwie do tradycyjnego kominka, w którym pali się drewnem, nie wytwarza dymu ani zapachu, a w palenisku nie pozostaje popiół. Dzięki temu jest bardziej ekologiczny i łatwiejszy w użytkowaniu.

Kominek tradycyjny ma duże właściwości grzewcze i z tego powodu wymaga montażu dodatkowych elementów takich jak komin czy rury spalinowe. Może zostać wybudowany jedynie w określonych warunkach mieszkaniowych. Jako alternatywa dla kominka tradycyjnego biokominek jest wyborem bardziej praktycznym i spełniającym głównie funkcję ozdobną.

Dlaczego warto wybrać biokominek?

Wybór odpowiedniego kominka uzależniony jest od warunków mieszkaniowych, posiadanego budżetu oraz przeznaczenia urządzenia. Biokominek warto wybrać, jeśli nie mamy możliwości wybudowania kominka tradycyjnego, albo jeśli największe znaczenie mają dla nas aspekty wizualne. To dobra opcja dla osób, które cenią sobie atmosferę, jaką stwarza kominek, ale ich warunki mieszkaniowe uniemożliwiają instalację tradycyjnego urządzenia. Jako uniwersalna alternatywa dla kominka tradycyjnego może zostać zamontowany praktycznie w dowolnym miejscu – domu, mieszkaniu lub biurze. Natomiast biokominek w wersji mobilnej można umieścić zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczenia, na przykład na balkonie czy tarasie.

Prosty kształt i materiał biokominków maksymalnie przypominają tradycyjny kominek. Dodatkowo biokominki nie wymagają podłączenia do przewodów kominowych ani czasochłonnej obsługi. Niska awaryjność sprawia, że biokominek może być użytkowany również przez osoby bez zaawansowanej wiedzy technicznej.

Na korzyść biokominków działa także koszt ich zakupu, który ze względu na brak konieczności montażu elementów składowych, jest znacznie mniejszy niż w przypadku kominka tradycyjnego.

Biokominek można kupić w sklepie stacjonarnym albo przez Internet. Szeroki wybór rozwiązań online oferuje sklep biokominkionline.pl, który w swojej ofercie posiada między innymi biokominki do zabudowy, wiszące oraz stojące.

O czym pamiętać kupując biokominek?

Aby biokominek spełniał nasze oczekiwania, zakup urządzenia powinien być dobrze przemyślany względem funkcji, jaką ma spełniać. Taka forma kominka może być montowana jako ekologiczna alternatywa dla kominka tradycyjnego, jednak warto pamiętać, że biokominki również mają swoje wady.

Biokominek nie jest przeznaczony do regularnego dogrzewania pomieszczeń. Gwarantuje przede wszystkim efekty wizualne – jego płomień jest znacznie mniejszy niż w kominku tradycyjnym, a moc grzewcza nie jest w stanie zapewnić jedynego źródła ogrzewania.

Spalanie biopaliwa prowadzi do uwalniania się pary i dwutlenku węgla, dlatego pomieszczenia, w których znajduje się biokominek powinny być regularnie wietrzone.

Media