sobota, czerwiec 03, 2023
czwartek, 16 styczeń 2020 11:51

Jak pozbyć się bakterii z łazienki?

Ręczniki Zwoltex Ręczniki Zwoltex

Łazienka, nawet ta sprzątana regularnie, jest siedliskiem bakterii i drobnoustrojów. Odpowiedzialne jest za to wilgotne środowisko panujące w tym pomieszczeniu. Obojętny też nie jest fakt, co w niej robimy, szczególnie jeśli toaleta jest z prysznicem czy wanną w jednym pomieszczeniu.

Trudniej jest utrzymać małe łazienki w czystości ze względu na ścisk i niewłaściwe sąsiedztwo różnych przedmiotów. Często nieświadomie narażamy się na kontakt z najgorszymi zarazkami. Pierwszym błędem jest zostawianie nieopuszczonej klapy od sedesu. Podczas spuszczania wody wszystkie zarazki z wnętrza muszli klozetowej unoszą się i osiadają na najbliższych przedmiotach. Należy zwrócić uwagę szczególnie na nieosłonięte szczoteczki do zębów, irygatory czy nici dentystyczne. Rozwiązania są dwa – albo zawsze opuszczać klapę od sedesu, albo nie ustawiać żadnych przedmiotów w pobliżu toalety.

Kosz na śmieci

Kosz na śmieci jest kolejnym źródłem zarazków. O ile jego zawartość jest sumiennie i regularnie opróżniana to już samo mycie kosza, a w szczególności jego przykrywki nie odbywa się tak często. To niestety wierzch kosza ma najwięcej kontaktu z przedmiotami, które do niego wrzucamy i jemu należy się najwięcej uwagi przy sprzątaniu łazienki.

Ręczniki

Ręczniki kąpielowe należy wymieniać przynajmniej raz w tygodniu. Po każdej kąpieli powinny być dokładnie wysuszone. Pozostawione zwinięte już po jednym użyciu mogą zacząć brzydko pachnieć, a to jest oznaka rozwoju bakterii na jego powierzchni. Dzieje się tak, ponieważ mimo że wycieramy się nimi po kąpieli to i tak zbierają one martwy naskórek i sebum z powierzchni skóry. Ręczniki kąpielowe należy prać w minimum 60 stopniach i nie wolno ich pożyczać. Nieprawidłowo używane ręczniki kąpielowe mogą być źródłem problemów skórnych, a nawet zarażeń niektórymi chorobami.

Odpływ

Niestarannie czyszczone odpływy w wannie i pod prysznicem również są siedliskiem bakterii, które podczas kąpieli wydostają się na naszą skórę. Dobrze, jeżeli kontakt z nimi mają tylko stopy – tak jak pod prysznicem. Gorzej, kiedy twarz lub miejsca intymne – wtedy bardzo łatwo o złapanie infekcji grzybiczej lub bakteryjnej. Odpływy należy przynajmniej raz w tygodniu oczyszczać z włosów, myć detergentem i udrażniać w razie potrzeby.