sobota, 28 grudzień 2019 18:44

Zero Waste - czyli jak żyć w zgodzie z naszą planetą

Formuła zero waste być może przewinęła się nam na portalach internetowych, mediach społecznościowych czy w rozmowie z przyjaciółmi. Nic dziwnego, bo technika zero waste jest teraz tematem na czasie i możemy spotkać się z nią w każdym miejscu.

Coraz częściej na ulicach możemy spotkać plakaty propagujące zero waste, poznajemy ludzi, którzy stosują tę zasadę albo widzimy jak firmy sprytnie wplatają ją do swoich spotów reklamowych. Czym tak naprawdę jest zero waste?

 

Zero waste - czym jest?

Zero waste to ideologia, która niesie za sobą styl życia pozwalający na ograniczenie produkowanych przez nas odpadów i marnowania surowców czy nawet jedzenia. Jest swego rodzaju współczesnym stylem życia, który pozwala zadbać o planetę. Coraz więcej osób naśladuje wyznawców tej techniki i wdraża ją do codziennego życia. Nic w tym dziwnego, ponieważ daje dobry rezultat w dbaniu o środowisko, ale przede wszystkim pozwala zaoszczędzić pieniądze i czas.

Jak zacząć stosować zero waste?

Wbrew pozorom wdrożenie ideologi zero waste do codziennego życia to nic trudnego. Już sam fakt o zaprzestaniu marnowania jedzenia sprawia, że stajemy się jej członkami. Dania tworzone w zamyśle tej techniki mają być stworzone z "pozostałości" tego, co mamy aktualnie w lodówce w celu wykorzystania zapasów do ostatniej marchewki czy plastra sera. Tego rodzaju potrawy możemy zamieniać w przepyszne zapiekanki czy dania jednogarnkowe, dzięki którym nie tylko zaoszczędzimy pieniądze i zadbamy o planetę, ale również ograniczymy czas gotowania do minimum.

Zero waste w asortymencie kuchennym

Zastanówmy się, ile woreczków jednorazowych czy arkuszy folii spożywczej zużywamy każdego dnia? Przecież folia aluminiowa po jednym użyciu nadaje się tylko do śmieci. A ile osób zabiera swoje kanapki zapakowane w ten sposób? Choć tego rodzaju przedmioty są tanie to w skali roku, a potem na przestrzeni kilku lat koszty kumulują się do wielkich sum. Rozwiązaniem tego problemu mogą być wielorazowe woreczki na warzywa oraz woskowijki. Oba produkty będą wspaniałą inwestycją w oszczędności i środowisku. Ponadto są wykonane z ekologicznych materiałów, przyjaznych środowisku. Ograniczymy się do kilku artykułów kuchennych, a nie kilkudziesięciu czy nawet o wiele większej liczby. Artykuły kuchenne tego rodzaju będą kolejnym krokiem do stania się członkiem ideologii zero waste.

Dlaczego warto stosować zero waste?

Tak naprawdę wnioski nasuwają się same. Przede wszystkim zadbamy o miejsce, w którym żyjemy, a na które tak silnie i destrukcyjnie oddziałuje dzisiaj technologia i generowane przez nas odpady. Kwestia oszczędności czasu i pieniędzy to kolejna zaleta, która zachęca coraz więcej osób do wprowadzenia zero waste do codzienności. To aspekt, który zdecydowanie warto rozważyć i choćby spróbować być eko.

© 2013-2020 by SN2.EU