wtorek, 25 czerwiec 2019 14:15

Jak dokładnie wyczyścić materac?

Czyszczenie materaca Czyszczenie materaca

Plamy na materacu nie muszą oznaczać, że trzeba go wyrzucić i kupić nowy. Komfortowe miejsce do spania, zapewniające długotrwały wypoczynek, jest bardzo ważne, dlatego trzeba o nie zadbać. Szczególnie alergicy powinni troszczyć się o to, by łóżko było wystarczająco higieniczne.

Istnieje wiele sposobów czyszczenia, nawet tych najbardziej uciążliwych zabrudzeń.

Wietrzenie materaca

Poza regularnym praniem pościeli i usuwaniem plam z materaca na bieżąco, dobrze też regularnie go wietrzyć. To nie tylko zapobiegnie roztoczom, ale także usunie nieprzyjemny zapach. Wieczorem, przed położeniem się spać, otwórz okno w sypialni. Możesz też wystawić materac na zewnątrz. Jeśli od czasu do czasu zmienisz jego położenie w łóżku, w trakcie użytkowania nie powstaną żadne odkształcenia.

Czyszczenie materaca wodą

Najprostszym sposobem pozbywania się zanieczyszczeń jest woda. Jeśli zauważysz plamę na materacu, postaraj się działać szybko – te zaschnięte będą zdecydowanie trudniejsze do usunięcia. Do wywabiania plam najlepiej użyć zimnej wody w formie spryskiwacza. Po zmoczeniu zabrudzenia, delikatnie przykładaj ścierkę z mikrofibry, która pochłonie nadmiar wilgoci. Staraj się zbytnio nie pocierać, by nie powiększyć plamy, a jeśli już musisz, rób do delikatnie i ruchem z zewnątrz do środka zabrudzenia. Nie używaj zbyt wiele wody. Później materac może zbyt długo schnąć. W razie potrzeby powtarzaj czynność.

Czyszczenie materaca odkurzaczem

Najlepiej używać do tego odkurzacza o dobrej sile ssania i z filtrem antyalergicznym, dzięki czemu zanieczyszczenia nie przeniosą się do pomieszczenia. Świetnym rozwiązaniem będzie także odkurzacz piorący, można też sobie pomagać płynem do prania dywanów. Dzięki temu materace Kraków będą czyste i pachnące.

Plamy z krwi i moczu na materacu – jak usunąć?

Takie plamy należą do zdecydowanie najbardziej uciążliwych. Do ich wywabienia najlepiej sprawdzą się naturalne produkty. Jeśli obawiasz się, że zniszczysz materac, możesz wypróbować mieszankę na fragmencie, który pozostaje niewidoczny.

  • ocet – zmieszanie octu z dużą ilością wody nie tylko skutecznie zlikwiduje plamy, ale też zapewni usunięcie bakterii;
  • soda oczyszczona – po zmieszaniu jej z wodą powstaje mieszanka, która doskonale czyści zabrudzenia i niweluje brzydki zapach, np. moczu;
  • płyn do mycia naczyń – po nałożeniu go na plamę (po uprzednim zmieszaniu z wodą), pozostaw na chwilę, a później usuń nadmiar wilgoci ręcznikiem papierowym.

Na uporczywe zabrudzenia można też zastosować środek do czyszczenia tapicerki, jednak należy pamiętać, że w ich składzie znajdują się silne substancje chemiczne, dlatego trzeba uważnie czytać zalecenia producenta, by nie zniszczyć powierzchni materaca. 

Jeśli szukasz sprawdzonych materaców, możesz je znaleźć na https://expertsnu.pl/

© 2013-2020 by SN2.EU