czwartek, 07 marzec 2019 19:26

KĄCIK DO CZYTANIA – INSPIRACJE ARANŻACJI

Wszyscy potrzebujemy chwili spokoju i wyciszenia, najlepiej przy dobrej książce lub ulubionym czasopiśmie. Dlatego w każdym domu powinno się znaleźć miejsce, w którym można się zaszyć z powieścią i na chwilę uciec od rzeczywistości. Radzimy, jak stworzyć przytulny kącik do czytania, gdzie w spokoju będziecie mogli oddać się lekturze.

 

Najważniejsza jest inwencja (inspiracje): w waszych czterech ścianach z pewnością znajdziecie mnóstwo miejsc, które możecie zagospodarować na przytulny kącik czytelnika. Do tego celu świetnie nadają się nieużyteczne przestrzenie, takie jak wnęka pod schodami, róg dużego pokoju, strefa przy oknie. Rozejrzyjcie się dobrze i wybierzcie miejsce najlepsze waszym zdaniem. Później zostaje dobór pasujących elementów. Kubek gorącej kawy, kocyk i porywająca lektura – jeden z lepszych sposobów na ciemne i zimne wieczory.

Biblioteczka na poddaszu

Poddasze jest idealnym, oddalonym od domowego gwaru miejscem, na zorganizowanie małej biblioteczki. Skosy możecie twórczo wykorzystać, dopasowując do nich półki na książki i montując ciekawe oświetlenie. Okno dachowe będzie świetnym źródłem światła. Nie musowo trzeba za wszelką cenę zmieścić fotel, ciepły, puchowy dywan lub materac z powodzeniem go zastąpią.

Aby stworzyć jeszcze cieplejszą atmosferę w naszym kąciku, wykorzystaj nastrojowe elementy, takie jak świece, lampiony czy akcesoria do aromaterapii.

Inspiracje relaksu przy oknie

Dobrym pomysłem jest umiejscowienie kącika do czytania bezpośrednio przy oknie. Jeżeli macie w domu duże okna z niskim i szerokim parapetem, warto zagospodarować to miejsce na siedzisko. Parapet zakrywamy miękkimi materiałami i kładziemy na nim wygodne poduszki. Na końcu przestrzeń wokół okna możemy wypełnić półkami na książki. Po zmroku oświetlenie zapewnią lampy podłogowe i ścienne bądź kinkiety.

Inspiracje na kącik do czytania, niekonwencjonalne rozwiązania

Korzystając z nietypowych rozwiązań zagospodarujcie przestrzeń pod schodami lub puste wnęki w ścianach. Idealny kącik czytelniczy powinien znajdować się w ustronnym, odosobnionym miejscu. Podczas lektury, podobnie jak przy pracach biurowych, potrzebujemy skupienia i spokoju. Wystarczy dodać mu kilka przyjemnych dekoracji, np. bukiet świeżych kwiatów czy ramki ze zdjęciami, aby poczuć się w naszej przestrzeni nie tylko komfortowo, ale i relaksująco. W takich miejscach nie musicie na siłę ustawiać foteli z podnóżkiem, wystarczy zwykły materac i wygodne poduszki. Najistotniejsze jest opracowanie systemu ekspozycji książek.

Ciepły i przytulny kąt w salonie

Dużo prostszym sposobem jest odpowiednie zaprojektowanie rogu pokoju dziennego. Jedyne, czego będziecie potrzebować, to wygodne meble i światło. Warto też wykorzystać obecne elementy. Przestronny fotel, ustawiony przy kominku lub przy oknie to idealne miejsce do lektury podczas zimnych wieczorów.

Jeżeli dysponujesz większym metrażem do zagospodarowania, pomyśl o umieszczeniu dodatkowych elementów, np. sprzętu grającego, ponieważ świetnie może wyglądać stary adapter. Takie rozwiązanie do gratka nie tylko dla czytelników, ale również dla prawdziwych melomanów.

© 2013-2020 by SN2.EU