niedziela, 20 styczeń 2019 17:55

Wiecznie popularne tapety w pasy

Wśród niemal niezliczonej liczby pojawiających się na tapetach wzorów, za jedne z popularniejszych uchodzą z pewnością pasy. Skąd bierze się ich popularność? Kiedy warto się zdecydować na tapety w pasy? Jakie pełnią one funkcje w pomieszczeniach?

 

Optyczne powiększenie przestrzeni

Wiele osób decyduje się na tapety pasy, gdyż po prostu im się one podobają. Warto jednak pamiętać też o tym, że są one często bardzo praktyczne. Rzecz w tym, iż przy ich pomocy można optycznie powiększyć pokój. W tym celu wykorzystuje się pasy:

  • pionowe
  • poziome

Tapety w pasy pionowe

Zadaniem tapet w pasy pionowe jest optyczne zwiększenie wysokości pomieszczenia. Świetnie sprawdzają się w niskich mieszkaniach, które stają się dzięki nim przytulniejsze. Nie powinno się korzystać z tego typu tapet w wysokich mieszkaniach, np. w kamienicach. Z pewnością wydłużenie kilkumetrowej ściany nie będzie wyglądało zbyt estetycznie. Ponadto, należy również pamiętać, że tapety w pionowe pasy nieco zwężają pokój. Tym samym, jeśli jego metraż nie jest duży, lepiej dobrze się zastanowić nad wykorzystaniem takich właśnie tapet.

Tapety w pasy poziome

Jeżeli pasy pionowe zwiększają wysokość pomieszczenia, nie trudno się domyślić, że pasy poziome będą zwiększały długość. Tym samym należy je stosować wszędzie tam, gdzie pomieszczenia są zbyt krótkie. Tapety w pasy poziome niezbyt dobrze sprawdzą się w kwadratowych pomieszczeniach. Warto stosować je w prostokątnych pokojach do wydłużenia krótszej ściany. Ponadto, świetnie sprawdzają się także w krótkich przedpokojach.

 

Tapety do każdego wnętrza

Wydaje się, że odpowiednio dobrane tapety w pasy można umieścić w niemal każdym pomieszczeniu. Niemniej jednak koniecznością jest dobór odpowiednich kolorów, jak również szerokości pasów.

Bardzo popularne są dziś tapety w pasy biało czarne. Jednakże nie w każdym pomieszczeniu są one  ozdobą. Dobrze nadają się do nowoczesnych, surowych wystrojów, gorzej prezentując się w bardziej klasycznych wnętrzach. Pomieszczenia, w których najczęściej stosuje się tapety w pasy biało czarne to kuchnia i salon. Warto również wspomnieć o tapetach w bardziej wyrazistych kolorach. Popularne są dziś np. motywy marinistyczne, jak również żółte tapety o nieco wyblakłym kolorze. Ich stosowanie w salonie wymaga odwagi oraz precyzyjnego rozplanowania reszty wystroju.

 

Tapety w pasy jako pojedyncze ozdoby

Modne jest dziś wykorzystywanie tapet jako dekoracji, występujących tylko na pojedynczych ścianach. Rozwiązanie tego typu stosuje się głównie w salonach, choć spotykane jest także w sypialniach. Niewątpliwie, funkcję tego typu dekoracji świetnie sprawuje również tapeta w pasy. W tym przypadku powinna być ona wielokolorowa i wyrazista. Niemniej jednak trzeba znać umiar, aby mnogość i jaskrawość kolorów nie raziły w oczy. Ponadto, należy zwrócić uwagę na kolor i wzornictwo pozostałych ścian. Zwykle maluje się je gładką farbą w stonowanym kolorze. Niemniej jednak będąc pewnym swojego zmysłu estetycznego, można zdecydować się na jakąś bardziej skomplikowaną kompozycję.

© 2013-2020 by SN2.EU