środa, maj 22, 2024
czwartek, 03 styczeń 2019 20:02

Jak grillować w domu?

Sezon na grilla już dawno się skończył, a Ty właśnie nabrałeś ochoty na chrupiącą kiełbaskę. Zima w pełni nie pozwala na wyście na taras i rozpalenie grilla węglowego, jednak istnieją alternatywy, dzięki którym będziesz mógł przygotowywać aromatyczne i pełne smaku mięsa i warzywa.

 

Grill elektryczny

Obecnie na rynku można znaleźć bardzo szeroką ofertę grillów elektrycznych. Najczęściej są wybierane modele otwarte stojące lub płytowe. Te pierwsze grzeją jedynie od dołu, dlatego też grillowane produkty należy obracać. Ich wielkość jest odpowiednia, aby ustawić je na stole w jadalni czy salonie, a każdy mógł nakładać mięso bezpośrednio na talerz – gorące i chrupiące. Jednak na takim grillu należy smażyć pod przykryciem. Drobinki pryskającego tłuszczu mogłyby bowiem ubrudzić wszystko dookoła, a nawet oparzyć siedzących przy stole ludzi.

Drugą opcją jest grill płytowy – zdecydowanie bardziej wielofunkcyjny i częściej wykorzystywany w domach. Posiada dwie płyty grzejące, jedną na górze, a drugą na dole, a pomiędzy nimi należy umieszczać produkty, które chce się zgrillować. Dzięki temu nie ma konieczności obracania mięsa czy warzyw. Dodatkowo taki grill może pełnić także funkcję opiekacza – z powodzeniem przyrządzisz w nim zarówno tosty, jak i sanwicze. Świetnie nadaje się też do podgrzewania burrito, przyrządzania panini, ale i możesz na nim grillować sery.

Mikrofala i piekarnik z funkcją grilla

Z pewnością opcją wartą uwagi jest kuchenka mikrofalowa z funkcją grilla. Świetnie sprawdza się w przypadku zarówno mięs, jak i ryb, a dzięki możliwości łączenia grillowania z gotowaniem, daje możliwość przyrządzania całego przekroju potraw. Najlepszymi opiniami cieszą się mikrofalówki z grillem kwarcowym, które cechują się niskim zużyciem energii oraz zapewniają szybkie efekty grillowania. Podobnie ma się rzecz z piekarnikami – również i one posiadają funkcję grilla, która wręcz doskonale sprawdza się w połączeniu z obrotowym rusztem. Ważne jest jednak, aby smażone tak mięso często podlewać, by nie wyschło w zamkniętym piekarniku.

Patelnie grillowe

Idealną opcją do każdego domu – małego i dużego – a także dla osób, które zarówno uwielbiają, jak i nie przepadają za gotowaniem, jest wybór patelni grillowej. Nie zajmie ona wiele miejsca w Twojej kuchni, ale da Ci możliwość szybkiego przyrządzania mięsa i innych potraw. Jednocześnie smażenie na patelni grillowej nie wymaga używania tłuszczu, co pozwala na znaczące zmniejszenie kaloryczności spożywanych dań – patelnia grillowa stanie się zatem prawdziwym przyjacielem każdej osoby na diecie odchudzającej. Ważne jest jednak zadbanie o to, aby mięso nie przywierało do patelni grillowej – aby tak było, warto rozgrzać patelnię do bardzo wysokiej temperatury. Cały proces może trwać nawet kilka minut, lecz dzięki temu Twoje jedzenie usmaży się szybciej, a tym samym będzie mniej narażone do przyczepienia się do powłoki patelni. Wpływ na to może mieć również przyrządzenie odpowiedniej marynaty, która nieco nawilży samą patelnię.