czwartek, 12 lipiec 2018 09:06

Urządzanie łazienki – ciekawe pomysły na małą przestrzeń

Kupując mieszkanie, bardzo często zastanawiamy się, które pomieszczenie przeznaczyć na łazienkę, a które na pokoje i kuchnię. Bardzo często też nie mamy większego wyboru, ponieważ wszystkie podłącza kanalizacyjne już są w konkretnym pomieszczeniu. Zazwyczaj jest to najmniejszy pokój.

W przypadku mieszkań o powierzchni około 50 - 60 metrów, czyli takich, które są najczęściej kupowane przez Polaków, łazienka zazwyczaj nie zajmuje więcej jak kilka metrów kwadratowych. Z jednej strony to dobrze, ponieważ mamy więcej przestrzeni do zagospodarowania na kuchnię i pokoje, ale z drugiej – bardzo ciężko jest tak małą łazienkę dobrze zagospodarować.

Jak zaaranżować małą łazienkę?

Projektanci wnętrz bardzo chętnie stosują pewne rozwiązania, które pozwalają na dobre wykorzystanie każdego metra przestrzeni w niewielkiej łazience. Często też ingerują w plany, np. przesuwając odpływ na wodę czy przestawiając miejsce na drzwi o kilkadziesiąt centymetrów.

Projektanci najczęściej korzystają też ze specjalnych produktów, stworzonych z myślą o małych łazienkach. Mogą to być np. kompaktowe toalety wiszące, które nie mają tzw. wysięgnika, dzięki czemu nie zabierają zbyt wiele wolnej przestrzeni, dzięki czemu jest nam o wiele łatwiej się poruszać w takim pomieszczeniu. Popularne w małych łazienkach są też prysznice bez brodzików – posiadające np. deszczownicę. Mogą mieć nowoczesną szybę, która nie tylko wygląda bardzo minimalistycznie i modnie, ale przede wszystkim nie zabiera zbyt wiele przestrzeni, jak miałoby to miejsce w przypadku tradycyjnych kabin prysznicowych. Bardzo ciekawe są też wanny akrylowe o małych gabarytach. Szczególnie dobrze prezentują się te o prostokątnej bryle, bo nie tylko odpowiadają obecnie obowiązującym trendom, ale przede wszystkim stwarzają wrażenie nieprzytłaczających, co jest bardzo ważne w przypadku wybierania produktów do małej łazienki. Dodatkowym sposobem na optyczne powiększenie przestrzeni jest montaż dużych luster. Można skorzystać z takiego triku, że na ścianie naprzeciwko drzwi wejściowych do łazienki montujemy pionowe lustro, a nad umywalką drugie – jak największe.

Aranżując małą łazienkę, warto zawsze mieć na uwadze to, że nie możemy dowolnie wybierać co się w niej znajdzie. Ogranicza nasz przestrzeń, a także pragniemy, by łazienka była modna i elegancka, dlatego powinniśmy skorzystać z porad projektantów.

© 2013-2020 by SN2.EU