niedziela, 08 lipiec 2018 13:06

Tynk dekoracyjny - rodzaje

Ostatnich kilka lat to okres, w którym w zakresie dekoracji wnętrz wiele się zmienia. Szczególnie popularne stają się farby dekoracyjne, beton architektoniczny, wykorzystuje się również tynk dekoracyjny.

Warto bliżej przyjrzeć się ostatniemu z tych materiałów. Czym tak naprawdę jest dekoracyjny tynk i jakie rodzaje są nam proponowane?

Czym jest tynk dekoracyjny?

Tynk o dekoracyjnym charakterze różni się od tradycyjnego tynku wapienno - cementowego i gipsowego grubością warstwy jaka będzie nałożona na ścianę. Nakładany jest zazwyczaj w dwóch warstwach i dodatkowo zacierany jest pacą z tworzywa sztucznego albo może być formowany dekoracyjnie przez użycie wałka, gąbki albo kielni. To właśnie użycie tych przedmiotów na mokrym tynku ma być sposobem na uzyskanie dekoracyjnej faktury na ścianie. Tynki dekoracyjne charakteryzują się wysoką trwałością, ponieważ są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Dzięki niskiej nasiąkliwości nie będzie wciągał wilgoci z otoczenia.

Rodzaje tynków dekoracyjnych

Tynk zacierany

Do najbardziej popularnych wyborów jeśli chodzi o dekoracyjny tynk zaliczyć należy tak zwany tynk zacierany. Po nałożeniu na ścianę jest on zacierany z użyciem packi z tworzywa sztucznego i to ona wpływa na powstanie delikatnej faktury na powierzchni.

Tynk strukturalny

To propozycja tynku, w którym dekoracyjne wzory zostają odciśnięte albo wyżłobione przez użycie pędzla, packi, kielni, wałka, szpachelki bądź szczotki. Jeśli faktura nie będzie zadowalająca to będzie można taki tynk zatrzeć i ponownie spróbować stworzyć fakturę, która będzie według nas odpowiednia.

Tynk japoński

To skuteczne połączenie tynku z tapetą. Przygotowany jest z naturalnych składników takich jak strzępki bawełny, jedwab, włókna mineralne oraz celulozowe. Niektóre dostępne tynku uzupełnione są o mikę oraz minerały. Tynk japoński sprzedawany jest w postaci suchej mieszanki, do której dodaje się wodę oraz pigmenty odpowiadające za kolor.

Stiuk

To forma zaprawy gipsowej, wapiennej albo wapienno - gipsowej, która uzupełniona zostaje pyłem marmurowym albo piaskiem drobnoziarnistym. Powierzchnia takiego tynku jest idealnie gładka oraz delikatnie błyszcząca. Jeśli chcemy osiągnąć zadowalający efekt trzeba nałożyć nawet pięć warstw takiego tynku, co będzie pracochłonne oraz czasochłonne.

© 2013-2020 by SN2.EU