piątek, 06 lipiec 2018 12:53

System centralnego odkurzania - charakterystyka

System centralnego odkurzania to najprościej mówiąc jeden bazowy odkurzacz, który połączony jest ze sztywnymi rurami za pomocą gniazd ssących umieszczonych w ścianach.

Do odkurzania służy elastyczna rura ( tak zwany wąż), którą podłącza się do najbliższego gniazda ssącego. Długość takiej rury mieści się w przedziale od 5 do 18 metrów, dlatego praktyczne jest umieszczenie w specjalnej kasecie mechanizmu zwijającego.

Jednym z systemów węża chowanego jest Retraflex. System ten pozwala ukryć w ścianie nawet do osiemnastu metrów węża. Co więcej, sam zwija rurę zaraz po zakończeniu czynności odkurzania. Jest to możliwe dzięki ogromnej sile ssącej wytwarzanej przez centralne odkurzacze Cyclo Vac.

Jedno gniazdo ssące Retraflex z 18 - metrowym wężem pozwoli na posprzątanie co najmniej 250 metrów kwadratowych powierzchni. Mimo, iż rura jest długa, w rzeczywistości nie ma zbyt wielkiej wagi. Dodatkowym atutem jest jej elastyczność oraz odporność na uszkodzenia dzięki specjalnemu pokrowcowi, którym jest pokryta. Taka konstrukcja chroni przed porysowaniem przedmiotów w naszym gospodarstwie domowym, takich jak na przykład meble, schody czy podłoga.

Bazowy odkurzacz, czyli jednostka centralna montowana jest po za częścią mieszkalną - zazwyczaj w garażu lub innym pomieszczeniu gospodarczym. Gniazda ssące powinny być instalowane w centralnej części domu. 

System centralnego odkurzania najlepiej montować wraz z trwaniem budowy domu. Ewentualnie możemy się zdecydować na takie rozwiązanie podczas remontu generalnego. Rury mają mniej więcej 5 cm średnicy co powoduje, że w ścianach lub podłogach jesteśmy zmuszeni do wykucia odpowiednich kanałów. Jeśli nie dysponujemy jednorazowo kwotą wystarczającą na całą inwestycję, możemy samo wykucie bruzd na rury ssące zlecić podczas budowy lub remontu, a jednostkę centralną zamontować w późniejszym czasie. 

Planując przebieg rur, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Zanieczyszczenia nie mogą być transportowane w górę na długim odcinku. Zmiany kierunku prowadzenia powinny być łagodne. Krótkie kolana używamy wyłącznie do podłączenia gniazd ssących. 

Warunkiem efektywnego działania całej instalacji centralnego odkurzania jest jej szczelność. Z tego powodu do jej wykonania powinniśmy używać tylko elementów przeznaczonych do danego systemu. Jeśli użyjemy tanich zamienników, narażamy się na zmniejszenie mocy ssania i problem z utrzymaniem przewodów w czystości, a co za tym idzie, efektywność znacząco spadnie.

© 2013-2020 by SN2.EU