czwartek, 18 styczeń 2018 09:37

4 rzeczy, które powinieneś sprawdzić przed wzięciem kredytu

Wzięcie kredytu to poważna decyzja, za którą będziesz płacić – dosłownie i w przenośni – przez co najmniej kilka kolejnych miesięcy lub lat. Zanim wybierzesz jedną z ofert banku, upewnij się, że wiesz, na jakie parametry musisz spojrzeć.

Parametry istotne podczas brania kredytu

Nie istnieją wytyczne dotyczące „kredytu idealnego”, każdy człowiek bowiem potrzebuje wziąć inną kwotę, poświęcić ją na inny cel oraz rozłożyć spłatę na inny okres. Istnieją za to ściśle sprecyzowane parametry, na które powinno się patrzeć, by wybrać kredyt idealnie dopasowany do swoich potrzeb. To właśnie na nich opierają się rankingi kredytowe.

Zwróć uwagę na oprocentowanie

Jednym z pierwszych skojarzeń dotyczących kredytu jest oprocentowanie. Może być niskie, wysokie lub zerowe – różnie to w reklamach wygląda. Dla Ciebie póki co najważniejszą kwestią jest zorientowanie się, czy oferta podaje oprocentowanie nominalne czy rzeczywiste.

  • Oprocentowanie nominalne to informacja, jakie odsetki zapłacisz od interesującej Cię kwoty kredytu. Jego wartość nie może przekraczać czterokrotności stopy lombardowej NBP (do sprawdzenia chociażby na stronie banku). Jest to oprocentowanie, które widnieje na reklamach, jego wartość bowiem jest niższa od wartości oprocentowania rzeczywistego, przez co oferta wydaje się atrakcyjniejsza.
  • Oprocentowanie rzeczywiste, znane również jako RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania), jest wartością obejmującą całokształt opłat, jakie poniesiesz w wyniku wzięcia kredytu. Uwzględnia nie tylko kwotę podstawową i odsetki, ale również koszty prowizji czy ubezpieczenia oraz wszelkie dodatkowe opłaty.

Zamiast kierować się atrakcyjnym oprocentowaniem nominalnym, musisz zwrócić uwagę na oprocentowanie rzeczywiste i to na jego podstawie ocenić, oferta którego banku jest lepsza.

Ubezpieczenie, z którego nie musisz skorzystać

Oferty kredytów różnią się cenami. Jednym z czynników odpowiedzialnych za ów fakt jest ubezpieczenie – albo wchodzi w skład, albo nie. Co jednak ważne, brak ubezpieczenia nie wpływa na niższą cenę kredytu. Często jest wręcz odwrotnie. Skoro nie ubezpieczasz się na wypadek choroby, śmierci lub innych sytuacji utrudniających lub uniemożliwiających spłatę, bank będzie chciał, abyś dał mu coś w zamian. Tym „czymś” jest oczywiście wyższa opłata.

Wykupienie ubezpieczenia podczas brania kredytu nie jest Twoim obowiązkiem, ale może uratować Ciebie i Twoich bliskich w razie wielu przykrych wypadków – nie tylko Twojej śmierci czy choroby, ale również utraty pracy. Podczas szukania idealnej oferty porównuj koszty ubezpieczeń, także zakresy sytuacji, które obejmują, oraz warunki przyznania.

 

 

Sprawdź warunki oraz opłaty ukryte w kredycie

Bank nie ukrywa niczego, za co pobiera opłaty. Wobec tego warto uważniej przejrzeć ofertę i zastanowić się nad opłatami, których nie chcesz uiszczać – być może w innym banku nie będziesz musiał lub będą one o wiele niższe. Mowa tu chociażby o opłacie za rozpatrzenie wniosku czy monitach (wezwaniach do zapłaty).

Jeżeli istnieje szansa, że spłacisz kredyt wcześniej, koniecznie sprawdź, z czym się to wiąże. Z kolei jeśli przewidujesz finansowe przestoje, dowiedz się, czy wybrana przez Ciebie oferta zawiera możliwość skorzystania z karencji.

 

Z promocji warto skorzystać także podczas brania kredytu

Ciekawa i pozornie atrakcyjna oferta przedstawiona w reklamie telewizyjnej czy na ulotce to jedno. Jeśli skusi Cię wizją niskich miesięcznych opłat, pamiętaj, że prawdopodobnie zostały w niej podane informacje o oprocentowaniu nominalnym, nie zaś rzeczywistym. Prawdziwe promocje to coś, na co mogą liczyć przede wszystkim stali klienci danego banku. Przykładem jest zaoferowanie lepszych warunków udzielenia kredytu, jeśli weźmiesz dodatkowo inny produkt banku – np. darmowe konto, co rzeczywiście jest opłacalne.

Dobrym sposobem na upewnienie się, czy oferta kredytowa danego banku na pewno jest skrojona pod kredytobiorcę, a przy tym najlepsza na rynku, warto zapisać, na które parametry trzeba zwracać uwagę i albo samodzielnie przejrzeć oferty, albo skorzystać z gotowego rankingu. By mieć stuprocentową pewność, że dobrze wybrałeś, zajrzyj na przykład tu: https://www.kalkulator.pl/kredyty-gotowkowe-ktore-parametry-warto-porownac/

 

© 2013-2020 by SN2.EU